Бременната хлебарка предпазва яйцата си, като ги обгръща в дебел защитен калъф, подобен на капсулите, в които фармацевтите поставят лекарствата. В една такава капсула женската хлебарки отлага от 40 до 500 яйца. През живота си хлебарката може да произведе десетки такива капсули. При някои видове, майката носи тези торбички със себе си, докато при други тя ги отлага на скришни, тъмни и влажни места ( добър пример за това са тесните пространства в кухнята между стената и кухненските уреди или шкафове. Капсулите, в които са натрупани яйцата на хлебарките са много устойчиви: при някои видове те са почти не могат да бъдат унищожени със продаваните по магазините домашни средства за изтребване на насекоми. Ето защо е много важно да се вземе под внимание, че част от яйцата на хлебарките могат да оцелеят и след професионална обработка.
6. Хлебарките си набавят витамини и хранителни вещества от бактерии, които живеят в телата им!
В продължение на милиони години хлебарките имат симбиотична връзка със специални бактерии, които живеят в телата им. Те живеят в специални клетки, наречени мицетоцити, и се предават на новите поколения хлебарки от техните майки. В замяна на това, че хлебарката им осигурява вода и ги храни със собствените си мазнини, тези микроорганизми произвеждат за хлебарката всички необходими витамини и аминокиселини, които и трябват за да оцелее. Тази симбиоза позволява на хлебарката да се хранят с почти всичко, дори и с материали с почти никаква хранителна стойност (хартия, прах и д.р.).
7.Хлебарките могат да живеят седмици без главите си!
Въпреки, че звучи налудничево, това е факт. Дори учените са впечатлени от този феномен и усилено го изучават.
След отстраняване на главата на хлебарката, тя продължава да се движи, да бяга от евентуални заплахи, както и да извършва повечето от основните си физиологични функции. Този феномен може да трае до няколко седмици докато обезглавената хлебарка не умре от....глад! Защо това е така? Отговорът е прост – в главата на хлебарката не се съдържа нито един от жизненоважните за нея органи. Но как хлебарката живее без мозък?! Истината за този невероятен феномен се корени във физиологията на малките гадинки. Според научните изследвания, по-голямата част от нервната система на хлебарката, както и тези части от нея, които „взимат решения“ се намират в тялото на хлебарката, а не в главата и. Тя няма проблем и с кървенето, тъй като нейната система на кръвообращение е пригодена да спира притока на кръв към тези части на тялото, които са ранени.
8.Хлебарките са бързи!
Всеки, който се е опитвал да хване хлебарките в дома си знае, че те са изключително подвижни и реагират мигновено на всяка заплаха. Но хлебарките са много по-бързи от това, което си представяме! Хлебарки откриват приближаващите заплахи чрез нищожните промени на въздушните течения в помещението. След като установи дори минимално раздвижване на въздуха, хлебарката реагира светкавично – за 8,2 милисекунди, което е по-бързо от мигване на окото. След като всичките и шест крака са в движение, хлебарката може да спринтира със скорост от 80 сантиметра в секунда. Това прави 48 метра в минута и почти 29 километра в час!
9.Хлебарките в тропиците са големи... наистина големи!
Вие най-вероятно мислите хлебарките в кухнята си за големи. Не! Те са мръсни и разнасят над 200 различни болести, но в действителност има много по-големи видове. За щастие в България сме късметлии в това отнушение, тъй като гадинките обитаващи нашите апартаменти, офиси и мазета не могат да се сравняват. Тропическият вид Megaloblatta longipennis разполага с размах на крилата от 18 см. Австралийската хлебарка-носорог (Macropanesthia носорог) тежи 33,5 грама (колкото повечето шоколадови десертчета, които продават по магазините). Гигантската пещерна хлебарка достига дължина до 10-14 см. За щастие тези видове все още са екзотика по нашите географски ширини.
10.Хлебарките могат да бъдат тренирани, също като кучето на Павлов!
Според учените от университета в Хокайдо хлебарките притежават най-невероятните за едно насекомо характеристики – Притежават способността да помнят дълготрайно, да се учат, да имат условни рефлекси и дори да вземат несложни решения!
Според специалистите по тези си характеристики хлебарките надминават способностите на повечето птици, и се доближават до тези на най-добрият приятел на човека – кучето.
В Хокайдо провеждали тестове с малките насекоми в продължение на години и установили, че точно както знаменития руски учен Павлов правил със своите опитни кучета, и изумителните насекоми можели да бъдат научени на условни рефлекси, да помнят и да се стремят към постигането на проста цел.
Най-важното за хлебарките
Капан за хлебарки от бутилка
Лепящ капан за хлебарки
Капан за хлебарки от буркан
Обратно към нещо ново