Редактор на HTML страници - Composer

Професионалната версия на Netscape Communicator 4.7 съдържа допълнително приложение Composer за създаване и редактиране на HTML страници. Редакторът се извиква от меню File | New | Blank Page за създаване на нова страница и от File | Edit Page за редактиране на текущата страница в навигатора. Приложението Composer може да бъде активирано и от програмната група на Nescape (Start | Programs | Netscape Communicator | Netscape Composer). Трета възможност е чрез меню Communicator | Composer.

Една заредена Web страница може да бъде редактирана, т.е. в нейното съдържание могат да бъдат направени промени или да бъдат добавени нови елементи. Редакторът може да създава нови Web страници от празна бланка.

Интегрираният Web редактор в Netscape Communicator е в състояние с визуални средства да създава и поддържа страници с почти всички възможности, заложени в езика HTML 4.0 и DHTML. Той работи в режим WYSIWYG (What - You - See - Is - What - You - Get), което го прави особено предпочитан от начинаещи. Основните възможности на редактора от версията на Netscape Communicator 4.7 са следните:

Редактиране на страница

Редактирането на една HTML страница в средата на редактора Netscape Composer изисква минимално познаване на езика HTML. Въпреки това познаването на основните понятия, свързани с WWW и публикуването в Web сървър е препоръчително да се изучат предварително. Задължителна предпоставка за боравене с редактора е познаването на основните елементи на една текстообработваща система като MS Word и свързаните с това правила и действия при оформяне на текстови, графични и таблични компоненти в една страница.

Активиране на редактора

Активирането на редактора е възможно да се осъществи в зависимост от намеренията на потребителя. Възможностите са следните:

Composer Blank Page
Екран 40 - Прозорец на редактора Composer
На Екран 40 е показан общия вид на прозореца на редактора при неговото активиране. Прозорецът се състои от две части: Основни функции

В полето на документа (Екран 40) се въвеждат текстовите, графичните, табличните или други компоненти на страницата. От клавиатурата директно може да бъде въвеждан текст, а редактирането му се извършва по обичайния за текстообработваща система начин. Маркирането на текстови фрагменти в страницата може да се осъществява с помощта на мишката по следния начин:

Маркираните текстови елементи могат да бъдат копирани или премествани директно с помощта на съответните бутони от Екран 41. Стандартно тези функции са достъпни за изпълнение от меню Edit - функциите Copy, Cut, Past.

Функцията за търсене (Find) по зададен символен низ или дума е достъпна от меню Edit|Find или директно от линията на бутоните-инструменти, показани на Екран 41.

Бутони-инструменти

Линията с бутони-инструменти съдържа основни и често използвани функции в редактора (Екран 41).

Composer Toolbars
Екран 41 - Файлови и редакторски функции

където:


Форматиране на параграфи

Форматиране на текста в страницата се извършва на базата на промяна на стиловите атрибути на символите (Екран 45) и параграфите (Екран 45). Списъкът от стилови формати за параграфи е достъпен от меню Format|Paragraph или директно от списък, достъпен от линията на бутоните-инструменти (Екран 45). В него се съдържат следните елементи:

Formatting Toolbar
Екран 45 - Форматиране на параграфи

Стилови формати:

Форматиране на символи

Различни стилови формати могат да се прилагат върху отделни символи в текста на един параграф или върху символите на група от параграфи. Достъп до елементите на символните стилови формати се осъществява от меню Format|Character Properties или непосредствено от бутоните-инструменти, изведени от Екран 45. Върху символи могат да се прилагат следните стилови формати:

Промяна на шрифта за маркиран текст или за целия документ се извършва чрез меню Format|Font или чрез непосредствен избор от списък на линията за форматиране (Екран 45). В списъка от достъпни за ползване шрифтове са налице две категории. В първата категория са включени два типа шрифтове - пропорционален шрифт (Variable Width) и шрифт с фиксирана широчина (Fixed Width) без да се уточняват техните имена. Двата шрифта са дефинирани в Edit|Preferences|Appearance|Fonts. Във втората категория са изброени имената на инсталираните в системата шрифтове. Избор на шрифт от втората категория означава, че при изобразяване на документа от Web браузър трябва да бъдат използвани посочените шрифтове или шрифтове от същата фамилия. При избор на шрифтове от първата категория Web браузърът ще визуализира документа с шрифтове, дефинирани в категорията Fonts от параметрите за настройка. При промяна на шрифта може да се извърши и промяна в кодиращата таблица за Windows. Промените трябва да се съобразяват с наличието на текстове на кирилица в документа. Изборът на неподходящ шрифт и кодираща таблица прави текстовете, написани на български език нечитаеми.

За внасяне на определен акцент върху дума или израз в представения текст в полето на документа може да се променя цветовата палитра на символите чрез менюто Format|Color или непосредствено от съответния бутон, изведен в линията на бутоните-инструменти (Екран 45). Допълнителна възможност за боравене с текстовите атрибути е предоставена при натискане на десния бутон на мишката и позициониране на курсора в полето на документа.

Промяна в големината на символите се извършва чрез менюто Format | Size, където се избира съответната големина на буквите в маркирания текст или за този, който ще бъде въвеждан. Увеличение или намаление на големината на символите е възможно да се извършва непосредствено от линията на бутоните-инструменти от Екран 45.

Въвеждане на разделителна линия

Разделителната линия в един документ е самостоятелен обект и дава възможност да бъдат обособени отделни, тематично независими части в рамките на една страница. Хоризонталната разделителна линия може да бъде въведена на произволно място в документа от менюто Insert|Horizontal Line или непосредствено от линията на бутоните-инструменти от Екран 45. Промяна в атрибутите на обект се извършва след позициониране на курсора върху линията и избор с десния бутон на мишката на функция Horizontal Line Properties. Достъпните за промяна са следните атрибути:



Интернет за персонални компютри