Менюто Preferences съдържа списък от параметри, с които се настройва работата на навигатора и свързаните с него услуги (Екран 11). Достъп до менюто с настройките се извършва чрез меню Edit|Preferences.
Достъп до параметрите за настройка се осъществява чрез отделни "категории", разделени на "подкатегории", така избор на шрифт и промяна на цветовата палитра на навигатора се намират в лявата част на прозореца в категорията "Appearance". В дясната част се появява секцията с конкретните параметри. Изходът от всяка категория става с потвърждение на направените промени - бутон OK, или чрез отказ от промените - бутон Cancel. Наличието на знак "+" пред името на категория озноачава, че тя има елементи от подкатегория. Затваряне на списъка от подкатегории става чрез избор на знак "-" пред името на съответната категория.
Navigator
Navigator е категория в която се задават началните параметри при стартиране на навигатора:
От Екран 13 се вижда, че звукови файлове във формат MP3 се обработват с външното приложение Winamp.
Допълнително може да се конкретизира чий шрифтове да бъдат използвани при визуализацията на документ. Динамичните шрифтове (Dynamic Fonts) са обвързани със стилови формати специфицирани в документа и се изтеглят от сървъра заедно със съдържанието му. В общия случай изтегленият документ се визуализира с помощта на определените тук шрифтове и кодова таблица.
С атрибутите за цвят се определя цвета на текста, цвета на фона, цветността и подчетаването на хипервръзките (посетените и непосетените) или тази информация изцяло да се възприема от дефинираната цветова палитра в самия документ.
Mail & Newsgroups е категория, която съдържа елементи за конфигуриране на електронната поща и работа в група за обмен на новини по мрежата. Конфигурацията персонализира използването на електронната поща за конкретен потребител. Първият екран (Екран 16) е общ за двата протокола SMTP и NNTP и определя стила, шрифта и звуковите ефекти при обмен на съобщения.
Екран 16 - Дефиниране на стилови характеристики
Въвежда се информация за име на кореспондента (Your name), електронен
адрес (Email address), адрес (Reply-to-address) за пренасочване
на отговор (задава се при различие от основния адрес), наименование на
организация (Organization), пътека към и име на файл с информация
за самоличността на кореспондента (Signature File). Съдържанието
на файла с т.н. "подпис" се прикрепва след края на текста на съобщението
от електронното писмо и се изпраща на получателя заедно с него;
Сървърите за обработка на електронни съобщения се разделят на Incoming Mail Servers за пристигащите съобщения (най-често POP3) и Outgoing Mail Server за изходящите съобщения (SMTP). За двата сървъра се указва URL адрес, както и директорията за съхранение на съобщенията (Local mail directory);
Roaming Access е категория за параметризиране на отдалечен достъп до потребителски профил. Параметрите конфигурират достъп до определен сървър със съответно име, тип, идентификация и парола. Удобството за потребителя е, че независимо откъде по мрежата се включва, може да ползва създаден за него профил със собствения му електронен справочник на адреси.
Composer
В тази категория се задават общи настройки за редактора на HTML страници.
За редактиране на първичен HTML код може да използва и допълнителен, външен редактор (HTML Source), а за редактиране на графични изображения се посочва предпочитан от потребителя редактор (Images) - Екран 19.
Екран 19 - Основни параметри на Composer
В подкатегорията Publishing се определя начина на съхранение на хипервръзки и графики в една редактирана страница (Екран 20). Публикуването от разстояние в Web сървър се параметризира в секцията Default Publishing Location. Достъпът до директорийте на Web сървър по FTP протокол се регламентира от администратора на сървъра така, че използването на тази опция не винаги е възможно. Когато тази възможност е открита, първо се задава пътя по FTP протокол до директорията в сървъра, в която да бъдат записани редактираните страници. Следващото поле указва достъп до същите страници чрез браузъра.
Екран 20 - Публикуване от разстояние
Offline
Режимът на работа на Communicator offline предполага липса на директна връзка с Internet. В този режим могат да се преглеждат и редактират локални страници, да се обработват вече прочетени съобщения и да се редактират нови такива, които ще бъдат изпратени при превключване в режим online.
Параметрите в категорията Advanced влияят непосредствено на обхвата на възможностите и работата на продукта.
Опциите от Екран 21 включват или изключват автоматичното зареждане на графика, интерпретацията на Java и Javascript и разрешаването на Cookies.
Екран 21 - Дефинира възможностите на браузъра
За различните протоколи се посочва URL адрес на сървър и номер на порт за обслужване. Допълнително в Exceptions може да се зададе списък от адреси, за които връзката да не минава през Proxy сървъра (Екран 22);