П Р А В Н И   Т Е Р М И Н И
Избери... А   Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Ю 
Буква "У":

УБИЙСТВО

Едно от най-тежките престъпления във всички наказателни законодателства.
Освен основния състав, нашият НК предвижда квалифирани (по-тежко наказуеми) прояви на убийство: на или от длъжностно лице; на баща, майка, син или дъщеря; на бременна жена или на повече от едно лице; извършено по особено мъчителен начин за убития или с особена жестокост; извършено предумишлено, с користна цел или по хулигански подбуди и др. Наказуемо е и приготовлението за убийство.
По-леки наказания се предвиждат, когато убийството е извършено в състояние на силно раздразнение, предизвикано от пострадалия с насилие, тежка обида или клевета, или с друго противозаконно действие (при афектен умисъл), както и при превишаване пределите на неизбежната отбрана.
Лишаването от живот е престъпление и когато е извършено по непредпазливост. Освен като самостоятелно престъпление, НК предвижда редица случаи, при които причиняването на смърт е квалифициращо обстоятелство (напр. палеж, причиняване на наводнение, престъпление по транспорта и др.).

УКРИВАТЕЛСТВО

Престъпление, което се състои в укриване в посочените от закона случаи на лице, извършило престъпление (лично укривателство) или на вещи, придобити по престъпен начин (вещно укривателство).
Не се наказват при лично укривателство съпругът, низходящи, възходящи, братя и сестри на укриваното лице и техните съпрузи.
Вещно укривателство има не само когато се укриват вещи, но и когато бъдат придобити или се спомогне да бъдат отчуждени вещи, за които лицето знае или предполага, че са придобити чрез престъпление.

УЛИКИ

Факти и обстоятелства, които насочват към извършването на престъпление или към неговия извършител, но не са достатъчни като доказателства за образуване на предварително производство. В тези случаи обикновено се извършва предварителна проверка, за да се изясни съдържанието и достоверността на уликите.

УНИЩОЖАЕМ БРАК

Брак, сключен при нарушение на установената минимална възраст, при която може да се сключи брак; при наличието на пречките за сключване на брак, изброени от закона, и когато встъпващият в брак е принуден да го сключи чрез заплашване с тежка и предстояща опасност за неговия или на негови близки живот, здраве и чест.
Унищожаването на брака става по съдебен ред по иск, предявен от лицата, посочени в закона. До унищожаването бракът поражда правните последици като действителен и никой не може да се позовава на унищожаемостта.

УНИЩОЖАЕМА СДЕЛКА

Сделка, която поражда правни последици, но чийто фактически състав съдържа порок, който, ако бъде релевиран от определено лице, води до отменяне на правното й действие.
Основанията за унищожаване на правната сделка са изчерпателно уредени от закона. Унищожаването може да стане само по съдебен ред или по възражение при иск за изпълнение. Правото да се иска унищожаване на сделката има срочен характер. Може да се иска само от лицето, в чиято полза е предоставено правото на унищожаемост.
Унищожаемостта отпада при потвърждаване на сделката.

УПЪЛНОМОЩАВАНЕ

Едностранна сделка, насочена към създаване на представителна власт. С нея се учредява доброволното представителство. Учредената представителна власт е само възможност за упълномощения. Той не е длъжен да извърши възложените му действия. За да бъде задължен, между упълномощителя и пълномощника трябва да се сключи друга сделка, с която пълномощникът да се задължи да действува. Упълномощаването не лишава упълномощителя сам да извършва правните действия, за които е овластил пълномощника.
Упълномощаването се извършва в онази форма, която се изисква за действията, които пълномощникът трябва да извърши. Но ако се изисква нотариална форма, упълномощаването трябва да стане в писмена форма с нотариално заверен подпис.
Обемът на представителната власт зависи от волята на упълномощителя, изразена в пълномощното.

УПЪЛНОМОЩИТЕЛ

Лице, което овластява другиго да извършва от негово име и за негова сметка една или няколко правни сделки.

УСЛОВИЕ НА СДЕЛКА

Включено във волеизявлението ограничение, с което настъпването на правното действие на сделката се поставя в зависимост от едно бъдещо и несигурно събитие.
В зависимост от последиците, с които е свързано, условието бива: отлагателно (суспенсивно) - правното действие се проявява при настъпването на условията; прекратително (резолутивно) - правното действие се прекратява при настъпването на събитието; положително - да настъпи промяна в обстоятелствата; отрицателно - да не настъпи такава промяна; случайно (каузално) - условието не зависи от волята на страните и произволно (потестативно) - настъпването на условието зависи от волята на едната или двете страни на сделката.

УСЛОВНО ОСЪЖДАНЕ

Осъждане с отлагане изпълнението на наложеното наказание лишаване от свобода до три години за определен срок (изпитателен срок), чиято продължителност е от три до пет години. Постановява се в случаи, когато съдът прецени, че за постигане целите на наказанието не е наложително осъденият да изтърпи определеното наказание.
Ако в изпитателния срок условно осъденият извърши друго престъпление от общ характер, за което бъде наложено наказание лишаване от свобода, осъденият изтърпява и отложеното наказание. Ако новото престъпление е извършено по непредпазливост, съдът може да постанови отложеното наказание да не се изтърпява или да се изтърпи изцяло, или само част от него.
По отношение на непълнолетните изпитателният срок е от една до три години.

УСТАВ

Вътрешен устройствен акт на корпоративните юридически лица.

УСТНОСТ НА НАКАЗАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС

Един от основните принципи на процеса, съгласно който обясненията и показанията, както и изявленията на страните се извършват само устно. Устно се извършват и процесуалните действия. Устността е една от предпоставките на публичността на наказателния процес.

Ubi lex, ibi poena.

Където има закон, там има и наказание.

Ultra legem.

Извън закона.

Unã voce.

С един глас, единодушно.

Unum, sed leonem.

Едно, но лъв. (Според баснята на Езоп лисицата се надсмяла на лъвицата, че е родила само едно, но тя отговорила: едно, но лъв.)

Usus est magister optimus. (Плиний Млади, Писма, I, 20).

Опитът единствено изправя законите.

Usus est unus legum corrector. (Ливий, 45, 32, 7).

Опитът единствено изправя законите.

Usus est tyrannus. (Ливий, 45, 32, 7).

Навикът е тираннин.