П Р А В Н И   Т Е Р М И Н И
Избери... А   Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Ю 
БУКВА "Т":

ТАЙНА

Факти и обстоятелства, на които не се дава гласност. В някои случаи тайната получава наказателноправно значение.
Откриването на чужда тайна, опасна за доброто име на някого, поверена или станала известна на дееца във връзка с неговото занятие (напр. лекарска тайна), съставлява престъпление. НК защищава и тайната на кореспонденцията.
Престъпление е и разгласяването на служебна тайна, злоупотреба с банкова тайна и др. (ВЖ. ДЪРЖАВНА ТАЙНА.)

ТАЛИОН

Възмездие за извършено престъпление чрез също такова престъпление ("Око за око"). Талионът е присъщ на ранните стадии в развитието на наказателното право. По-късно той се заменя със споразумение между родовете за обезщетение.

ТЕЛЕСНА ПОВРЕДА

Накърняване телесния интегритет и причиняване разстройство на здравето. НК класифицира телесните повреди в три групи - тежка, средна и лека, като посочва признаците, характеризиращи всяка една от тях. Причиняването на телесна повреда е престъпление, което в някои случаи може да бъде извършено и по непредпазливост. Освен като самостоятелно престъпление причиняването на телесна повреда е елемент от престъпния състав на някои резултатни престъпления или като квалифициращо обстоятелство.

ТЕМИДА (Themis, от гръцки - "устав, закон")

В гръцката митология богиня на нравствеността, правото и законността.
Фемида, Темида, Темис - в гръцката митология е представена, като богиня на правосъдието, предсказанията и законните порядки.
Тя е дъщеря на Уран - небе и Гея - земя (Hes. Theog. 135), Титанида, втора законна жена на Зевс, сестра на титаните Хиперион, Иапет, Кой, Крий, Кронос, Океан и сестра на титанидите - Мнемосина, Рея, Тейя, Тефида, Феба, майка е на мойр и шести ор. Според една от версиите, Темида е майка и на Прометей (Aeschil. Prom. 18), като явно се отъждествява със Земята - Гея и се смята за едно и също божество под различни имена (209 след.).
От майка си Гея, Темида получава Делфийския оракул, който предава на своята сестра Феба, а тя от своя страна предава пророчеството на своя внук Аполон (Aeshil. Eum.2-8).
Като богиня от олимпииската митология, Темида не се отъждествява вече със земята, а се явява като нейна рожба. Като съпруга на Зевс се явява в качеството на стожер на правопорядъка.
След като престава да бъде жена на Зевс, Темида става негова съветница и посредница на волята му, между него и хората.
Темида се изобразява с превръзка на очите (символ на безпристрастие), държейки рога на изобилието и везни, което е олицитворение на правосъдието и законността.
Съдиите и юристите се отъждествяват като "жреци на Темида".
Както в древността, така и днес в нашето съвремие, гръцката богиня Темида е възприета като символ на съдебното начало, законността, независимият съд и правосъдието.(Ю.Е.)

ТОВАРИТЕЛЕН ЗАПИС (коносамент)

Документ, издаден от превозвача, за получен за превоз товар. Той е ценна книга. Използва се в морския превоз. С него превозвачът се задължава да предаде товара на лицето, което се укаже като редовен владелец на записа. Когато е издаден на заповед, той се прехвърля чрез джиро. Поименният коносамент се прехвърля с цесия, а на приносител - чрез фактическото предаване. Коносаментът улеснява търговския оборот, тъй като товарът може да бъде продаден още докато се превозва.

ТРАНСЛАТИВНА СУКЦЕСИЯ (прехвърлително правоприемство)

Правоприемство, при което носителят на субективното право го прехвърля на друго лице. В този случай праводателят се лишава от правото си. Например собственикът на вещта я продава и загубва собствеността върху нея. Купувачът придобива правото на собственост.

ТРАНСПОРТНИ ПРОИЗШЕСТВИЯ

Деяния, свързани с нарушаване правилата за движение на моторните транспортни средства. Те съставляват престъпления при настъпване на престъпен резултат или при наличие на други предпоставки, посочени в НК.

ТРАНСФОРМАЦИЯ НА ЛИЧНО ИМУЩЕСТВО НА СЪПРУГ

Придобиването през време на брака на имущество, което е придобито срещу друго лично имущество, придобито преди или през брака. Новопридобитото имущество не става съпружеска имуществена общност, а се запазва като лично.

ТРАСОЛОГИЯ

Раздел на криминалистиката, който изучава следите и разработва методи и научно-технически средства за разкриване, фиксиране, вземане и изследване на следи, оставени от хора, транспортни средства, средства за извършване на престъпление и други предмети, които имат значение в наказателния процес. С помощта на трасологията по следите, които е оставил, може да се разкрие извършителят на престъплението, средствата, с които то е извършено, начинът на извършването и други обстоятелства, водещи до установяване на истината.
Трасологичната експертиза има голямо значение при разследването на много престъпления.

ТРУДОВО ПРАВО

Част от гражданското право, което регулира правоотношенията, свързани с полагането на труд по силата на трудов договор между работника и работодателя.

ТЪЖБА НА ПОСТРАДАЛИЯ

Писмено изложение на лице, пострадало от престъпление от частен характер, с което се иска наказване на извършителя. Тъжбата се подава до съда и трябва да съдържа данни за подателя, за лицето, срещу което се подава, за обстоятелствата по престъплението и посочване на доказателства. Тъжбата трябва да бъде подадена в шестмесечен срок от деня, в който пострадалият е узнал за извършеното престъпление. Въз основа на нея се образува наказателно дело от частен характер, в което върху тъжителя лежи задължението да докаже своето обвинение.

ТРУДОВОВЪЗПИТАТЕЛНО УЧИЛИЩЕ (ТВУ)

Целогодишно учебно-възпитателно заведение за малолетни и непълнолетни. В ТВУ се настаняват с присъда непълнолетни, извършили престъпления, на които е наложено наказание до една година лишаване от свобода, както и малолетни и непълнолетни, извършили правонарушения и противообществени прояви, с решение на комисията за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. Настаняването в ТВУ от комисията се счита за възпитателна мярка, а не наказание. Освобождаването от ТВУ става от учителския съвет в края на учебната година.

ТЪЖБА НА ПОСТРАДАЛИЯ

Писмено изложение на лице, пострадало от престъпление от частен характер, с което се иска наказване на извършителя. Тъжбата се подава до съда и трябва да съдържа данни за подателя, за лицето, срещу което се подава, за обстоятелствата по престъплението и посочване на доказателства.
Тъжбата трябва да бъде подадена в шестмесечен срок от деня, в който пострадалият е узнал за извършеното престъпление. Въз основа на нея се образува наказателно дело от частен характер, в което върху тъжителя лежи задължението да докаже своето обвинение.

ТЪЛКУВАНЕ НА ДОГОВОРИТЕ

Когато договорите са неясни и изразеното в тях поражда съмнение, те се тълкуват, за да се намери общата воля на договарящите страни. Отделните уговорки трябва да се тълкуват във връзка помежду си и всяка да се схваща в смисъла, който произтича от целия договор с оглед неговата цел. При тълкуването се държи сметка и за обичаите и местната практика.

ТЪЛКОВНИК

Лице, което със своите специални знания помага на следователя, съда и страните да разберат това, което иска да каже ням или глух обвиняем или свидетел, както и да му предаде съдържанието на задаваните въпроси.

ТЪЛПА

Неограничен брой хора, събрани на едно място. Тълпата получава наказателноправно значение, когато се свърже с извършването на престъпление.
Специален текст на НК предвижда отговорност за лицата, участващи в тълпа, събрана за нападение на групи от населението, отделни граждани или техни имоти във връзка с националната или расовата им принадлежност. Подбудителите и предводителите се наказват по-тежко от другите участници. Особено опасно явление е вандализмът на тълпата.

ТЪРГОВСКА МАРКА

Знак, с който търговец означава стоките, които произвежда или продава, за отличаване от стоките на другите търговци.
Търговските марки могат да бъдат словни, образни, графични, пространствени (релефни), звукови или комбинирани. Търговската марка трябва да се отличава от регистрирани преди това марки. От деня на получаване на молба за регистрация на търговската марка в патентното производство, на лицето се признава право на изключително ползване на марката в продължение на десет години. Срокът може да се продължи, като се направи ново искане.
Изключителното право на ползване на марката може да се прехвърля.
Притежателят на търговската марка може да изисква от трети лица да не ползват същата, като при неправомерно използване третите лица дължат обезщетение за претърпените вреди. Правото на защита на марката се прекратява: с изтичане на срока; при прекратяване на търговската дейност на търговеца; при отказ от притежателя на търговската марка.
Регистрацията на марката се заличава по искане на заинтересованото лице или служебно от патентното ведомство, когато се установи, че регистрацията е незаконосъобразна, не е използвана или не е предложена чрез печата за използване в продължение на пет години.

ТЪРГОВСКИ ПОМОЩНИК

Лице, което подпомага търговеца в дейността му. Отношенията им се уреждат с договор. Търговският помощник може да извършва онези сделки от името и за сметка на търговеца, ако работи на общодостъпно място, предназначено за извършване на такива сделки. Търговският помощник, поставен на щанда за продажба на платове, може да извършва продажбата на платовете, изложени на щанда.

ТЪРГОВСКИ ПОСРЕДНИК

Търговец, който посредничи при сключването на сделки. Не прави плащания, нито изпълнения по сделки. Води дневник за извършените сделки. Отразеното се ползва с доказателствена сила за условията, при които е сключен договорът. За извършената дейност посредникът има право на възнаграждение от страните по сделката.

ТЪРГОВСКИ ПРЕДСТАВИТЕЛ

Търговец (физическо или юридическо лице), което по занятие сътрудничи на друг търговец. Сътрудничеството му се изразява: в посредничество по сключване на сделки от принципала; сключване на сделки от името на принципала; сключване на сделки от свое име за сметка на принципала.
Отношенията между търговския представител и принципала се уреждат с договор в писмена форма. Правомощията на представителя зависят от договорните отношения между тях. За своята дейност търговският представител получава възнаграждение.

ТЪРГОВСКИ ПЪЛНОМОЩНИК

Лице, упълномощено от търговец да извършва посочените в пълномощното сделки срещу възнаграждение. Ако не е упълномощен изрично, търговският пълномощник може да извършва действията, свързани с обикновената дейност на търговеца. Упълномощаването трябва да бъде писмено, с нотариално заверен подпис.
Пълномощията си търговският пълномощник не може да прехвърля другиму без съгласието на търговеца. Търговският пълномощник се подписва, като прибавя и качеството си на пълномощник. Пълномощното се прекратява съгласно гражданското законодателство.

ТЪРГОВСКИ РЕГИСТЪР

Употребява се в два смисъла.
1. Книга, в която се извършват вписванията на търговците при съда.
2. Правен институт, уреждащ реда и начина на вписването на търговците в съда.
В отделни книги се вписват: търговските дружества; държавните и общинските предприятия и дружества на обществени организации; едноличните търговци. Вписват се и настъпилите след това промени в тях. На тях могат да се позоват добросъвестните трети лица и да ги противопоставят на вписалия ги търговец. Търговецът е длъжен да заяви за вписване на настъпилите промени във вписаните вече обстоятелства в 7-дневен срок от настъпването под страх на административнонаказателна отговорност.
Търговският регистър е публичен и всеки зинтересован може да прави справка по него или да получи удостоверение за вписано обстоятелство.

ТЪРГОВСКО ДРУЖЕСТВО

Обединение на две и повече лица за извършване на търговски сделки с общи средства. Търговското дружество е юридическо лице и като такова има собствено имущество, отделно от това на съдружниците, и може да бъде субект на правоотношения. За образуването е необходимо да се постигне съгласие между съдружниците в определената от закона форма.
Дружеството става юридически субект с вписването му в търговския регистър на съда, в чийто район ще бъде седалището на дружеството. Търговското дружество има фирма, която задължително трябва да съдържа неговия вид. Възможни са следните видове търговски дружества: събирателно, командитно, дружество с ограничена отговорност, акционерно дружество и командитно дружество с акции.

ТЪРПИМИ ДЕЙСТВИЯ

Действия, извършени с изричното или предполагаемо съгласие на владелеца.
Съгласието може да бъде дадено изрично, но може да бъде дадено и мълчаливо. Мълчаливото съгласие предпоставя, че владелецът е съгласен и допуска незначителни нарушения на неговото право в името на добрите отношения.

t. a. = testantibus actis.

Както свидетелстват делата.

Tacito consensu.

С мълчаливо съгласие.

Terminus post quem.

Граница, след която. (Дата, след която едно събитие не е можело да стане = краен пункт.)

Terminus a quo. (t. a. q.)

Граница, от която = начален пункт.

Terminus ad quem.

Граница, до която = пределна граница.

Testis unus, testis nullus.

Един свидетел не е свидетел. (Истината в съда не може да бъде установена само от един свидетел)

Trеs faciunt collegium.

Трима образуват състав на съд.