П Р А В Н И   Т Е Р М И Н И
Избери... А   Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Ю 
БУКВА "Р":

РАВЕНСТВО НА СТРАНИТЕ В НАКАЗАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС

Основен процесуален принцип, конкретизация в наказателния процес на конституционния принцип на равенство на гражданите.Това означава ,че страните в процеса имат равни процесуални права и че законовите изисквания се прилагат еднакво спрямо всички граждани - без предимства и без дискриминации.

РАЗВАЛЯНЕ НА ДОГОВОР

При виновно неизпълнение на двустранен договор, изправната страна може да развали договора, т. е. да прекрати действието му и да поиска обезщетение за вредите от неизпълнението. Развалянето на договора може да се основава на договорна клауза или на закона. Българското право допуска развалянето като крайна мярка, след като е направено необходимото за стимулиране на длъжника към изпълнение. Развалянето на договора става де факто при неизпълнение в дадения срок. Само за договори, които имат за предмет вещно право върху недвижим имот, договорът се разваля по съдебен ред.
Развалянето има обратно действие. Даденото между страните подлежи на връщане. Само при договорите с периодично или продължително изпълнение развалянето има действие за бъдеще. Развалянето на договора не засяга правата на трети добросъвестни лица, освен ако исковата молба е подлежала на вписване и те са придобили права след вписването й. Изправната страна има право на обезщетение за вредите, претърпени от неизпълнението.

РАЗВОД

Прекратяване на брака от съда с постановяване на съдебно решение. Законът определя две основания за развод: поради дълбоко и непоправимо разстройство на брака и по взаимно съгласие. При дълбоко и непоправимо разстройство съдът събира доказателствата, представени от страните, за да установи състоянието на брака и причините за това. При прекратяване на това основание съдът служебно се произнася по вината. Не се допуска развод, когато дълбокото и непоправимо разстройство е настъпило по изключителната вина на ищеца, освен ако важни обстоятелства налагат да се допусне разводът. Съдът може да не се произнесе по вината, ако съпрузите заявят това и се споразумеят относно упражняването на родителските права над ненавършилите пълнолетие деца, отношенията с тях, издръжката им, имуществените отношения между съпрузите и ползването на семейното жилище.
Разводът по взаимно съгласие се допуска, ако са изтекли три години от сключването на брака. Страните трябва да представят на съда споразумение относно: упражняването на родителските права; личните отношения и издръжката на ненавършилите пълнолетие деца; имуществените отношения, ползването на семейното жилище и фамилното име на съпрузите.

РАЗДЕЛНОСТ НА ДЪЛГОВЕТЕ

При множество длъжници или кредитори, облигационното отношение се разделя между участващите. Колкото са длъжниците или кредиторите, толкова отделни облигационни отношения са налице. Всяко взимане и задължение има собствена съдба. Кредиторът може да изисква само онова, на което е кредитор. Длъжникът е в забава само по отношение на този кредитор, който го е поставил в това положение, и обратното - поставянето в забава на един длъжник не поставя останалите в забава. Погасяването по давност на вземането на един кредитор не погасява останалите.

РАЗПИТ

Следствено и съдебно действие за събиране на доказателства от обвиняемия и свидетелите. Обвиняемият не е задължен да отговаря на поставени му въпроси; той има "право на мълчание". За свидетелите такава възможност съществува само в случая, когато отговорът би ги уличил, както и техни близки, в извършване на престъпление.
Свидетелят не може да бъде разпитван и относно обстоятелства, които са му били поверени като защитник или повереник (адвокатска тайна). Въпросите, които се поставят на разпитвания, трябва да бъдат ясни, повече лица, по възможност сходни с него по външност. Когато не е възможно да се покаже самото лице, показва се негова снимка заедно със снимки на три и повече лица. Предметите се представят за разпознаване заедно с други еднородни предмети.

РАЗПОЗНАВАНЕ НА ЛИЦА И ПРЕДМЕТИ

Процесуално действие, с което се цели да се установи дали лицата и предметите, предявени за разпознаване, са същите, за които говорят обвиняемият или свидетелите. На следствието разпознаването се прави в присъствието на поемни лица. Лицето, чието разпознаване се прави, се представя заедно с три или повече лица, по възможност сходни с него по външност. Когато не е възможно да се покаже самото лице, показва се негова снимка заедно със снимки на три и повече лица. Предметите се представят за разпознаване заедно с други еднородни предмети.

РАЗПОЛАГАЕМА ЧАСТ

Частта от имуществото, с която наследодателят може да се разпорежда чрез завещание или дарение. Тя зависи от наличието на наследници със запазена част. Наследодателят със завещание или дарение може да се разпореди с цялото си имущество, ако няма наследници със запазена част.

РАЗСЛЕДВАНЕ

Дейност на органа на предварителното производство (следователя) по установяване на обективната истина в наказателния процес. Основните въпроси, които стоят пред разследването, са: извършено ли е престъпление и кой е неговият извършител. При разследването се събират доказателства, въз основа на които се дава положителен или отрицателен отговор на тези въпроси и се обосновава изводът на следователя. Разследването се извършва със средствата и по начина, указани в НПК. Законово изискване е то да бъде обективно, всестранно и пълно, като се събират доказателства, независимо от тяхната насоченост - обвинителна или оправдателна.

РАЙОННИ СЪДИЛИЩА

Първоинстанционните съдилища от най-ниска степен, разглеждат всички дела, които не са изрично възложени по закон на друг съд (напр. - на окръжните съдилища). В страната има над сто такива съдилища. Гражданските и наказателните дела с неголяма сложност, които са в тяхната компетентност, обикновено се разглеждат от състав от един съдия. Решенията на районните съдилища могат да се обжалват пред окръжните.

РЕАБИЛИТАЦИЯ

Заличаване на осъждането и отмяна за бъдеще на последиците, които законите свързват със самото осъждане; възстановяване на правата.
Реабилитацията бива два вида: по право и с акт на съдебен орган (съдебна реабилитация). Реабилитацията по право настъпва в следните случаи: при условно осъждане, ако в изпитателния срок осъденият не е извършил друго престъпление, поради което следва да изтърпи отложеното наказание; при осъждане на лишаване от свобода до три години или на поправителен труд, ако в течение на три години от изтичане на срока на наложеното наказание осъденият не е извършил друго престъпление, наказуемо с лишаване от свобода; при осъждане на глоба, обществено порицание или лишаване от права, ако в течение на една година от изпълнение на наказанието осъденият не е извършил друго престъпление от общ характер.
За непълнолетните реабилитацията по право настъпва, ако в течение на две години не е извършено друго престъпление от общ характер, за което е наложено наказание лишаване от свобода. Съдебна реабилитация може да иска всеки осъден, ако в тригодишен срок от изтичане срока на наложеното наказание не е извършил друго престъпление, наказуемо с лишаване от свобода, имал е добро поведение и при умишлено престъпление е възстановил причинените вреди. Съдебната реабилитация се постановява от съда, който е издал присъдата като първа инстанция.

РЕАЛНА СДЕЛКА

Сделка, при която, за да настъпят правните последици, трябва освен волеизявлението на страните да се предаде и предметът на правоотношението. Без предаването му правоотношението не възниква. Реална сделка е договорът за влог, тъй като освен постигнатото съгласие между влогодателя и влогоприемателя, последният трябва да предаде вещта, която трябва да се пази.

РЕАЛНА СЪВКУПНОСТ НА ПРЕСТЪПЛЕНИЯ

Извършване от едно лице на няколко отделни престъпления, преди да е имало влязла в сила присъда за което и да е от тях. При реална съвкупност съдът определя наказание поотделно за всяко едно от престъпленията, но налага най-тежкото от тях. Общото наказание може да бъде увеличено най-много с една втора, но така увеличеното наказание не може да надминава сбора на отделните наказания, нито максималния размер, предвиден за съответния вид наказание (20 години за лишаване от свобода).

РЕВАНДИКАЦИОНЕН ИСК

Правно средство за защита на собственик, който не владее вещта, срещу владелеца (държателя) несобственик. Искът може да се предяви само от собственик. Ответник е лицето, което държи или владее вещта без правно основание.

РЕГРЕСЕН ИСК

Правно средство, с което лицето, платило чуждо задължение, може да взиска от длъжниците заплащане на припадащата им се част или цялото задължение съобразно поетото от тях задължение.

РЕГУЛАЦИОНЕН ПЛАН

Утвърден от държавен орган и ползващ се със задължителна сила план, който определя терените, предвидени за застрояване, и техните конкретни граници.

РЕЗУЛТАТНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ

Престъпления, при които настъпването на вредния резултат е елемент от състава на престъплението; при тях за довършено престъпление може да се говори едва след настъпване на резултата. Някои автори ги наричат "материални престъпления" (за разлика от формалните).

РЕДХИБИТОРЕН ИСК

Иск на купувача против продавача за връщане на продадената му вещ с недостатъци. С него купувачът разваля договора с обратна сила. При уважаването му купувачът дължи връщането на продадената му вещ заедно с плодовете, а продавачът дължи връщането на получената цена със законната лихва от деня на получаване на цената.

РЕКЕТ (Raket)

Ново понятие в нашата наказателноправна терминология, въведено под влияние на американското право.
Насилствено престъпление против собствеността, свързано с нападение, заплашване, изнудване или друга форма на насилие за отнемане на пари или вещи. Отличава се с бруталност и жестокост. Извършва се често и от въоръжени лица или групи. Нерядко се съпровожда от престъпления против живота и телесния интегритет. В нашия НК не фигурира като самостоятелно престъпление, а съдържанието му се включва в законния състав на грабежа.

РЕКЛАМАЦИОНЕН СРОК

Установено от закона време, в което кредиторът е длъжен да предяви своето право за доброволно уреждане пред длъжника. Спазването на този срок може да бъде въздигнато от закона като основание за възникване правото на иск за кредитора.

РЕЛИГИОЗЕН БРАК

Брак, сключен съобразно религиозен ритуал. В някои страни той е изискуемата законна форма и от него произтичат брачните и други правоотношения между съпрузите.
Според българското право до 27 май 1945 г. религиозният брак беше официална форма. След тази дата религиозният брак няма правно действие и може да се извърши след сключването на граждански брак.

РЕМИТЕНТ (поемател)

Лицето, на което акцептантът трябва да заплати посочената сума в менителницата.

РЕТОРСИЯ

Отвръщане на едно престъпление с друго в предвидените от закона случаи. Прилага се при най-леки престъпления (лека телесна повреда и обида). При реторсия съдът може да освободи и двамата от наказание.

РЕЦИДИВ

Извършване престъпление от лице, осъждано преди това за друго престъпление. В зависимост от това, дали престъпленията са еднородни, или разнородни, рецидивът бива специален и общ. В някои случаи наличието на рецидив обуславя по-тежко наказуем състав, а в останалите се приема като отегчаващо обстоятелство. Пенитенциарен рецидив е този, при който поне за едно от престъпленията лицето е изтърпяло наказание лишаване от свобода.

РЕЦИДИВИСТ

Лице, осъждано два или повече пъти за извършени престъпления. Законът за изпълнение на наказанията ограничава съдържанието на понятието рецидивист само до умишлените престъпления.

РИГОРИЗЪМ

Суровост, жестокост на наказанията. Някои го считат като резултатно средство за противодействие на престъпността, особено в периоди на нейното нарастване. Ригоризмът не се съчетава с принципа на хуманност на наказанията.

РИСК

В наказателното право основание за изключване обществената опасност на деянието. Оправдан стопански риск е налице, когато с рисковано деяние се цели постигането на общополезен резултат или избягването на значителни вреди. Това деяние не бива да противоречи на законови забрани и да поставя в опасност живота и здравето на хора. То трябва да отговаря на съвременните научни постижения и опит и да бъде направено всичко за предотвратяване на вредни последици.

"РОДЕН ПРЕСТЪПНИК"

Фигура, очертана от италианския психиатър Чезаре Ломброзо в неговия труд "Престъпният човек" (L"uomo delinquente). В резултат на многобройни изследвания Ломброзо стига до заключението, че съществува типът "Роден престъпник", който се характеризира с определени физически белези на черепа, лицето, тялото, цвета на косата и др. (ВЖ. АНТРОПОЛОГИЧЕСКА ШКОЛА В НАКАЗАТЕЛНОТО ПРАВО.)

РОДИТЕЛ

Лице, намиращо се с друго в родствена връзка от първа степен по възходяща линия. В зависимост от пола родителят е баща или майка на лицето.

РОДИТЕЛСКИ ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ

Правата и задълженията, които по закон родителите имат към своите ненавършили пълнолетие деца. Съществена особеност при тях е единството на права и задължения. Родителите едновременно са овластени и задължени. Техен титуляр е всеки родител по отношение на своето ненавършило пълнолетие дете. Законът не допуска разлика в родителските права и задължения на бащата и майката. Всеки от тях може да ги упражнява поотделно и изцяло.

РОДОВИ ВЕЩИ

Вещи, които са определени само със своя род. При родово определени вещи собствеността преминава с тяхното индивидуализиране. Длъжникът по родово определена вещ носи риска от погиването. Той е длъжен да престира други вещи от същия род, независимо че неговите вещи от този род са погинали, тъй като родът не погива.

Rapere in ius.

Мъкна в съдилището.

Raro senex mutat sententiam.

Рядко старец променя мнението си.

Ratio legis.

Смисъл на закона.

Recitatio testamenti.

Прочитане на завещанието.

Remissio debiti.

Опрощаване на дълг.

Res Iudicata - ВЖ. ПРИСЪДЕНО НЕЩО.

Res iudicãta pro veritãte habêtur.

Присъденото нещо [решеното нещо] се смята за истина.

Res nullîus.

Ничия вещ, безстопанствена вещ.

Res perit domino.

Веща е загубена за сметка на собственика(при загуба на вещ страда собственикът)

Restitutio ad integrum.

Възстановяване в предишното положение.(Т.е. унищожаване на един акт и връщане на нещата в онова положение, в което са били преди издаването на този акт.)

Reus capitis.

Обвинен в убийство.

Reus culpae aliênae.

Обвинен за чужда вина.

Reus de vi.

Обвинен в насилие.

Reformatio in peius.

Преминаване към по-тежко наказание. (Вж. НЕДОПУСТИМОСТ НА ВЛОШАВАНЕ ПОЛОЖЕНИЕТО НА ПОДСЪДИМИЯ.)