П Р А В Н И   Т Е Р М И Н И
Избери... А   Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Ю 
Буква "M":

МАЛОЗНАЧИТЕЛНОСТ НА ДЕЯНИЕТО

Качество на деянието, което очертава много ниска степен на вредните последици, а оттук и на обществената му опасност. Законът обявява, че такова деяние, макар формално да осъществява признаците на престъпление, не е престъпно и следователно за него не може да бъде търсена наказателна отговорност. Най-отчетлив критерий на малозначителността е размерът на посегателството.

МАЛОЛЕТНИ ЛИЦА

Лицата, ненавършили 14 - годишна възраст, не носят наказателна отговорност. Вместо тях правни действия от тяхно име и за тяхна сметка извършват родителят или настойникът. Срещу тях не може да бъде предприемано наказателно преследване.
За постъпки, които осъществяват законен състав на престъпление, както и за други противобществени деяния срещу тях се вземат възпитателни мерки по Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.

МАНДАТ - ВЖ. ПОРЪЧКА.
1. Пълномощие с възложена задача. Имам мандат да представлявам нашето дружество.
2. Звание и достоинство на народен представител. Народното събрание отне мандата на някои депутати. [лат.]

МАРОДЕРСТВО

Военно престъпление, което се извършва при военни действия. Осъществява се в отнемане на полесражението вещи от ранен, пленен или убит с намерение присвояване.

МАФИЯ

Тежка форма на престъпна организация, на която италианския Наказателен кодекс дава следната дефиниция (тя предлага най-пълна характелистика на мафията): "Организацията е от мафиозен тип, когато тези, които участват в нея, си служат със заплахата като средство за привличане и с изискването за подчиненост и солидарност в извършването на престъпления, в придобиване по пряк или непряк начин ръководство или контрол върху стопански дейности, концесии, обществени длъжности или за получаване на незаконни печалби или предимства".
Предвидените наказания за участниците, организаторите и ръководителите на мафията се увеличават, ако тя е въоръжена или ако икономическите дейности, в които участниците се стремят да получат или да осъществят контрол, се финансират изцяло или отчасти със средства, доходи и печалби от престъпления.
Нашият НК не съдържа специален текст, визиращ мафията като най-тежка форма на организираната престъпност. Новите явления и развитието на престъпността у нас, както и изявените вече тенденции, налагат специално наказателно-правно отношение към престъпленията, извършени от престъпни организации от мафиотски тип.

МЕНИТЕЛНИЦА

Едностранна правна сделка, с която издателят нарежда на друго лице (акцептант) да плати на поемателя /ремитент/ или на негова заповед, посочената сума.
Менителницата е формална и абстрактна сделка. Тя е писмена, носи наименованието "менителница" и трябва да има посочените от закона реквизити. Причината, поради която менителницата се издава, не е неин елемент. Тя е поименна ценна книга. Може да бъде прехвърляна с цесия или чрез джиро. Изпълнението на менителницата може да се обезспечи чрез специално поръчителство - авал. Посоченият от издателя платец е длъжен да плати само след приемането й. Менителницата бива: бланкова, фиктивна (бронзова или приятелска), документарна, домицилирана, дефектна, квитирана, на предявяване, на собствена заповед, обратна, панаирна, подложна (подправена), постдатирана, просрочена, чиста.
Вид полица, ценна книга, с която една страна нарежда на друга страна да плати определена сума на трета страна или на приносителя.

МЕРКИ ЗА НЕОТКЛОНЕНИЕ

Мерки, които органът на предварителното производство взема спрямо обвиняемия, за да му попречи да се укрие, да извърши друго престъпление или да осуети разкриването на обективната истина или привеждането на присъдата в изпълнение. Такива мерки са: подписка, гаранция, домашен арест и задържане под стража. При конкретното определяне на мярката се вземат предвид степента на обществената опасност на престъплението, доказателствата срещу обвиняемия, здравното състояние, семейното положение, професията, възрастта и други данни за личността на обвиняемия.

МЕСТА ЗА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА - ВЖ. ЗАТВОР.

МЕСТОЖИТЕЛСТВО

Мястото, където едно лице се е установило да живее постоянно или преимуществено и е вписано в регистрите за населението на това място. Всяко физическо лице има местожителство и то може да бъде само едно. Местожителството се избира свободно и доброволно.
Понятието местожителство по българското право се отличава от същото понятие, възприето от другите страни и международното право по формалната привръзка на физическото лице с вписването му в регистрите за населението на населено място. Другите държави и международното право схващат местожителството само като фактическо състояние.
Местожителството е свързано с важни правни последици: с откриване на наследство; с изпълнение на носимите задължения; с приложимия закон при отношения с международен елемент и пр.

МЕСТОИЗПЪЛНЕНИЕ

Мястото, където длъжникът трябва да извърши действието, за да постигне дължимия резултат. Длъжникът се освобождава от задължението си само ако извърши действията на местоизпълнението. Ако не извърши действията на това място, изпълнява лошо и носи отговорност. Местоизпълнението се уговаря от страните. Ако не е уговорено, посочва го законът. При паричните вземания местоизпълнението е местожителството на кредитора, т. е., те са носими задължения. Ако престацията е да се предаде определена вещ, предава се на мястото, където се е намирала при пораждане на задължението. Във всички останали случаи задължението се изпълнява където е местожителството на длъжника при пораждане на задължението, т. е., останалите престации са търсими.

МЕСТОНАХОЖДЕНИЕ

Населено място, в което се намира едно физическо лице към даден момент. Касае се до фактическо отношение на лицето към населеното място. Не се изисква лицето да живее там. То може да се намира на това място по различни поводи.

МЕСТОПРЕБИВАВАНЕ

Мястото, където едно лице се намира към даден момент. Местопребиваването може да бъде по-късо и по-дълготрайно. Отличава се от местожителството по това, че лицето не живее постоянно и преимуществено и не е вписано в регистрите за населението в общината.

МИТНИЧЕСКИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ - ВЖ. КОНТРАБАНДА.

МНИМО ПРЕСТЪПЛЕНИЕ

Грешка на дееца ("обратна грешка"), който мисли, че е извършил престъпление, докато деянието му е правомерно. Грешката може да се дължи на липсата на съставомерност или на наличие на обстоятелства, които изключват противоправността на деянието (напр. деецът мисли, че е откраднал чужда вещ, когато всъщност тя е негова). Мнимото престъпление е ненаказуемо.

МНОГОБРАЧИЕ

Престъпление против брака и семейството. Състои се в сключване на брак при наличие на законен брак. На наказание подлежи и този, който сключи брак с лице, за което знае, че се намира в законен брак.

МНОГОСТРАННА СДЕЛКА

Сделка, сключвана от няколко лица, които имат еднопосочни интереси. От нея се пораждат взаимни права и задължения, насочени към постигането на обща цел. Такава сделка е учредителният договор на едно търговско дружество, сдружение, кооперация, решенията на общото събрание на кооперативните юридически лица, и др. т.

МНОЖЕСТВО ПРЕСТЪПЛЕНИЯ

Извършване от едно лице на две и повече престъпления. Ако тези престъпления са извършени, преди лицето да е осъдено с влязла в сила присъда за някое от тях, налице е съвкупност от престъпления, а при извършване на ново престъпление, след като лицето вече е било осъждано - рецидив. За всяко от извършените престъпления се налага отделно наказание. В първия случай (при съвкупност) се прави кумулация (групиране) на наказанията, а във втория (при рецидив) по принцип се изтърпява всяко отделно наказание.

МОРАЛНА ВРЕДА

Неимуществена вреда. Тя не засяга имуществото на увреденото лице. Накърнени са лични, естетични, морални интереси на увредения. Моралната вреда подлежи на обезщетяване, като размерът на обезщетението се определя по справедливост.

МОРАТОРИУМ

Отсрочване по силата на закона изпълнението на задължение поради извънредни обстоятелства - война, природно бедствие и други подобни.

МОТИВИ ЗА ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО

Съображения, които оформят намерението да се извърши престъпление и неговото осъществяване. В основата на мотивите обикновено стоят потребностите и интересът. Именно това обуславя голямото разнообразие и конкретизация на мотивите и трудностите за тяхното класифициране. В мотивите на престъплението до голяма степен се отразява личността на престъпника.

МОТИВИ НА ПРИСЪДАТА

Неделима част на присъдата, в която се излагат съображенията на съда за нейното постановяване. В мотивите се подлага на преценка целият доказателствен материал, както и доводите на страните. Мотивите на присъдата трябва да бъдат пълни, ясни и непротиворечиви. Липсата на мотиви, както и съществени дефекти в тях съставляват основание за отмяна на присъдата. Мотивите се подписват от целия съдебен състав. Ако някой от членовете на състава е бил на особено мнение, той излага мотивите, които обосновават мнението му.

МЪЧЕНИЯ

Използване на жестокости, прилагане на изтезания и други подобни средства за изтръгване от обвиняемия на самопризнание. Присъщи са на наказателните системи на древността и на инквизиционния наказателен процес.
Съвременното наказателно право, включително и нашето, ги забранява. Използването на такива средства на разследване съставлява престъпление.

Magna charta libertãtum.

Великата харта на свободните.(Важен документ от 1215 г., с който в тогавашна Англия се ограничавали правата на краля и се давали известни свободи на феодалите и на градовете.)

Mandãtum actiõnis.

Пълномощие за завеждане на иск.

Manifestum non eget probatiõne

Очевидното не се нуждае от доказателства.

Mater semper certa est.

Майката е винаги известна.

Mea causa agitus.

Разглежда се мое дело= отнася се до мене.

Meã culpã.

По моя вина.

Mêa et tuã gratiã.

В мой и твой интерес.

Medice, cura te ipsum.

Лекарю, излекувай себе си.(Отнася се за лица, които дават съвети на други, макар че сами се нуждаят от тях. )

Mora creditoris - ВЖ. ЗАБАВА НА КРЕДИТОРА.

Mora debitoris - ВЖ. ЗАБАВА НА ДЛЪЖНИКА.

Mutuus dissensus.

Взаимно несъгласие.(Например разваляне на договор поради несъгласие и на двете страни.)