П Р А В Н И   Т Е Р М И Н И
Избери... А   Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Ю 
Буква " К ":

КАДАСТЪР

1. Събрани и систематизирани сведения, план и оценка на определени земни обекти, обик. на земите и местата на дадено селище. Поземлен кадастър. Военен кадастър. [фр.гр.]
2. Информационна система, предоставяща качествена и количествена характеристика на територията и нейните надземни и подземни обекти. Състои се от графическо изображение (кадастрални планове) и писмена документация, посочваща собствеността на всеки имот.

КАДУЦИРАНА АКЦИЯ

Унищожена или заменена с друга. Кадуцирането се извършва поради невнасяне на номиналната й стойност. При изключване от членство на нередовен акционер, акцията му се унищожава, издава се нова на друг акционер. Кадуцирането става след покана към неизправния акционер да заплати дължимото.

КАПАРО - ВЖ. ЗАДАТЪК.

Част от уговорена цена, дадена като залог, че сделката ще бъде изпълнена.[ит.]

КАУЗАЛНА СДЕЛКА

Сделка, при която предоставянето на имуществена облага е насочено към определена типична цел. Тази преследвана цел се нарича кауза (основание, причина). Липсата й при тези сделки води до тяхната нищожност. Причината може да бъде: придобиване на право (causa credendi); погасяване на задължението (causa donandi).

КВАЛИФИКАЦИЯ НА ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО

Подвеждане на дадено деяние под определена наказателна норма. Само когато деянието съответства изцяло на състава, предвиден в наказателната норма, респ. на посочените в нея признаци, то може да бъде квалифицирано като престъпление.

КВАЛИФИЦИРАН ОПИТ

Опит към престъпление, който самостоятелно, без да е извършено намисленото престъпление, осъществява законния състав на друго престъпление (при недовършен опит за убийство е причинена телесна повреда).

КЛАСИЧЕСКА ШКОЛА В НАКАЗАТЕЛНОТО ПРАВО

Течение в наказателноправната наука, което разглежда престъпленето и наказанието от гледище на формално нормативната връзка, която се създава между тях чрез правната норма. Така престъплението и наказанието се явяват отвлечени правни понятия, лишени от емпиричен елемент. Изучаването на тези явления от причинно, етиологично гледище се предоставя на криминалната етиология, която играе ролята на спомагателна дисциплина на наказателното право. Характерен за класическата школа е нормативно-догматичния подход.

КЛЕВЕТА

1. Лъжливо съобщение за някого, направено с цел да го очерни, изложи. Клеветата е сестра на подлостта.
2. Престъпление, състоящо се в разгласяване за определено лице на позорни обстоятелства или приписване на престъпление. Клеветата може да бъде извършена устно, в средствата за масово осведомяване или по друг начин. Наказанието за клевета отпада, ако се докаже истиността на разгласените обстоятелства или на приписваното престъпление (Exceptio veritatis). Наказателното преследване за клевета се осъществява (с някои изключения) по реда на частното обвинение, т. е., по тъжба на пострадалия.

КЛЕПТОМАНИЯ

1.Болезнено влечение към кражба[гр.]
2. Психично разстройство, изразяващо се в неудържимо и неуправляемо пристрастие към извършване на кражби, което води до частична невменяемост. Освобождаването от наказателна отговорност поради клептомания се извършва след изслушване на психиатрична експертиза.

КЛИНИЧНА КРИМИНОЛОГИЯ

Течение в криминологическата наука, което третира престъпника като болен и препоръчва спрямо него прилагането на медицински, психиатрични и психологически методи на изследване и лечение.
Клиничната криминология , която изхожда от определящата роля на биологичните фактори в престъпността, е широко застъпена сред криминолозите в западноевропейските страни.

КОЕФИЦИЕНТ НА ПРЕСТЪПНОСТ

Числово съотношение между броя на престъпленията, извършени през определен период от време, и общия брой на гражданите в страната. Такъв коефициент може да се изчислява и в отделни групи, формирани по някой признак (етническа принадлежност, пол, възраст, образование, професия и др.). Обикновенно коефициентът на престъпността в страната се изчислява върху 100 хиляди души, но е възможна и друга основа. Той дава възможност за сравнителни предпоставки на престъпността в различни страни.

КОЛИЗИЯ НА НАКАЗАТЕЛНИ НОРМИ

Различия в съдържанието на две или повече наказателноправни норми, отнасящи се до един и същи предмет, което създава стълкновение помежду тях. Това стълкновение се разрешава върху основата на установени в наказателното право принципи. Основните между тях са : а) общата норма не се прилага, когато по същия въпрос има специална (Lex specialis derogate legi generali); когато нормите са издадени в различно време, прилага се новата, освен ако при старата положението на подсъдимия е по-благоприятно (Lex posterior derogate legi priori); основната норма има предимство пред субсидиарната (Lex primaria derogate legi subsidiariae); поглъщащият закон отменя погълнатия (Lex consumens derogate legi consumptae).

КОЛИЗИЯ НА ПРАВАТА

Състояние, при което върху един предмет съществуват няколко субективни права, при които упражняването на едното право пречи за упражняване на другото право. При колизията на права възниква проблемът за упражняване на всяко едно от правата. Правилата, по които настъпва законът, за да отстрани колизията, са различни и зависят от вида на правата. При колизия между вещни права, предимство има по-ограниченото право. То измества по-широкото. При еднакви вещни права, предимството е на това, което е първо по време (prior tempore prior jure). При вземанията предимство имат вземанията, които се ползват с привилегия. Вземания се удоволетворяват съразмерно, ако имуществото не достига да покрие всички вземания.

КОМАНДИТНО ДРУЖЕСТВО

Дружество от вида персоналови. То е юридическо лице. Вписва се в търговския регистър на окръжния съд, в чийто район е седалището на дружеството.
Създава се договор, като съдружниците в него са най-малко двама. Максималният брой на съдружниците не е ограничен. Съдружниците обаче са две категории: командитисти - съдружници, които отговарят ограничено само с дела си в дружеството, и комплементари - съдружници, които отговарят както с дела с в дружеството, така и с останалото си имущество до пълната отговорност на дружеството. Управлението и представителството на дружеството се извършва от комплементарите. Дружеството има общо събрание, което взема решения само с гласовете на командитистите. Във фирмите на командитното дружество трябва да бъде включено името поне на един комплементар, както и указания за вида на дружеството. Включването във фирмата на командитист го прави неограничено задължен по отношение на третите лица. Към него се прилагат субсидиарно разпоредбите на събирателното дружество.

КОМАНДИТНО ДРУЖЕСТВО С АКЦИИ

Търговско дружество от вида капиталови. Дружеството е юридическо лице. Вписва се в търговския регистър на окръжния съд, в чийто район се намира седалището. Учредители са комплементарите, които могат да изберат командитистите. Учредява се с договор. Капиталът на дружеството е разпределен в акции.
Съдружниците в него са два вида: командитисти - отговарят за задълженията на дружеството само с дела, с който участват във формирането на капитала, и комплементари - които отговарят неограничено към третите лица за задълженията на дружеството. Управлението и представителството се извършва от комплементарите. Дружеството има общо събрание, което взема решение само с гласовете на командитистите, дори когато комплементарите притежават акции. Към това дружество намират съответно приложение разпоредбите за акционерното дружество.

КОМИСИОНЕН ДОГОВОР

Договорът, с който комисионерът се задължава по поръчка на доверителя (комитент) да извърши срещу възнаграждение от свое име, но за сметка на доверителя, една или няколко сделки. Правните последици от сделката, сключена от комисионера, настъпват за него. Доверителят не става страна по нея. Тъй като комисионерът сключва изпълнителната сделка от свое име, но за чужда сметка, това означава, че той трябва да предаде правните последици на доверителя. Комисионерът е длъжен да спазва нарежданията на комитента. Иначе рискува комитентът да отхвърли сделката, която е сключена, и да заплати обезщетение за вредите от неизпълнението на нарежданията. Комисионерът, сключил сделката, трябва да се отчете. Естеството на отчетите зависи от естеството на това, което трябва да се прехвърли. Комитентът от своя страна е длъжен да заплати възнаграждение на комисионера, да му възстанови разноските и да поеме резултатите от изпълнителната сделка.

КОМПЕНСАЦИЯ - ВЖ. ПРИХВАЩАНЕ НА НАСРЕЩНИ ДЪЛГОВЕ.

КОМПЕНСАЦИЯ НА ВИНИТЕ

Положение, при което вина за настъпилия престъпен резултат има не само подсъдимият, но и пострадалият, който със своето поведение е допринесъл за неговото настъпване. Обстоятелството, че и пострадалият е допринесъл за настъпването на престъпния резултат, не освобождава подсъдимия от наказателна и гражданска отговорност, но може да се отрази върху размера на наказанието и обезщетението.
Най-често срещаният в съдебната практика случай на компенсация на вините е при престъпленията по транспорта, когато и пешеходецът е допринесъл за настъпването на автопроизшествието.

КОМПЮТЪРНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ

Престъпления, свързани с използването на компютри. Тук се открояват някои опасни деяния, които се нуждаят от наказателноправна защита. Такива са: проникване в чужда защитена компютърна система; разстройване на чужда компютърна система; внасяне на неверни данни в нея, променяне или заличаване на програмен продукт или информация, създаване или придобиване на компютърен вирус; използване на компютър за извършване на престъпления (напр. присвояване) и др.
Компютърните престъпления са нови престъпления за нашата страна и още не са намерили подходящо наказателноправно регулиране. Необходимо е те да бъдат откроени в НК като самостоятелна категория престъпления.

КОНВЕРСИЯ

1. Когато една нищожна сделка отговаря на условията на друга, която от гледна точка на правото е действителна. За да настъпят правните последици от последната, те трябва да се желаят и от двете страни. Конвентирането не прави нищожната сделка действителна. Касае се до сделка с друго съдържание, също желано от страните. Обикновено конвертиране имаме при нищожност поради липса на форма. Договор за продажба на недвижим имот в писмена форма се конвертира в предварителен договор за продажба. Запис на заповед с нарушена форма се конвертира в разписка за заем и други подобни.
2. Преобразуване, превръщане, изменение, промяна.Конверсия на валута
Конверсия на заем - промяна в условията на предишен заем, която засяга процента или срока на погасяване.
Промишлена конверсия - преминаване на граждански предприятия към военно производство или обратното.[лат.]

КОНЕКСИТЕТ

Връзката между две насрещни задължения, която от гледище на добросъвестността, почтеността и справедливостта, оправдава правото на задържане. Тази връзка може да възниква от едно и също правоотношение (двустранен договор), но и от различни факти, пораждащи отделни правоотношения, но свързани житейски помежду си в едно цяло.

КОНКЛУДЕНТНИ ДЕЙСТВИЯ
(мълчаливо съгласие)

Това са преки или чрез технически средства или знаци, действия на субектите, които обичайно, обикновено, типично изразяват тяхната воля за пораждане на определени правни последици.
Разделянето на юридическите действия на изрични и мълчаливи е приложимо в областта правомерните юридически действия - индивидуалните юридически актове. Тук принципът е, че е необходима манифестация на воля за настъпването на желаните правни последици. Подобна манифестация е налице във всички случаи когато чрез външно изразени знаци и сигнали е възможно да се установят вътрешните цели и намерения на друго лице. Когато действията са изрични, те имат ясно и недвусмислено външно изражение (обективират се в движения на тялото).
Изричните действия (например подписването на договор) са израз на манифестация на волята. По друг начин стоят нещата при изразяване на мълчание, когато не се извършва или казва нищо, не се изразява отношение към фактическата ситуация и нейните юридически последици.
Мълчанието е липса на воля и по правило не поражда правни последици. Изключение от това правило са случаите на така наречените конклудентни действия и мълчаливи действия. При конклудентните (подразбиращите се) действия от извършването на едно действие с помощта на презумпция се стига до извода, че е изразена воля за извършване на друго действие. Така например, чл. 49, ал. 2 ЗН установява, че приемане на наследство има и когато наследникът извърши действие, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството. В този случай липсва пряко изразена воля за приемане на наследството. Тази воля се установява конклудентно при извършване на други действия (например разпореждане с имущество, плащане на данъци). При мълчаливите действия е налице пълно въздържане от всякакви действия, от които може да се съди за наличието на воля за пораждане на правни последици.
Проблем е недопустимо голямата неопределеност, неяснота, неточност, нефиксираност в определянето на волята на субектите на тези действия. Към тази форма спадат разпорежданията, давани чрез светофари; действията при договорът за продажба, осъществявани от автомати (кафе-машини и др. подобни) и пр. Електронното изявление се нуждае от адресат. Законът разделя адресатите на две групи: лица, които по закон са задължени да получават електронни изявления и лица, които чрез конклудентни действия създават основателни предположения, че са се съгласили да приемат електронни изявления.

КОНКОРДАТ

1. Договор, сключен с посредничеството на съда между търговец, спрял плащанията или обявен за несъстоятелен, и кредиторите, с което се правят облегчения на търговеца-длъжник чрез опрощаване на част от задълженията или тяхното разсрочване с оглед да се избегне обявяването на търговеца в несъстоятелност или ликвидация на търговското му предприятие.
С договора търговецът поема определени задължения да заплати част от задълженията си, както и да извърши определени организационни мероприятия, за да заздрави предприятието. Договорът се одобрява от съда и служи като изпълнителен титул в случай на неизпълнение. Такъв договор може да се сключи, за да се избегне обявяването на търговеца в несъстоятелност или по време на производството на несъстоятелността, за да не се стигне до ликвидация на несъстоятелния (съдебен конкордат).
2. Спогодба между изпаднал в несъстоятелност, неплатежоспособен търговец и неговите кредитори, с което се определят срокове за издължаване.[лат.]

КОНКУБИНАТ

Незаконно съжителство, заживяване при наличие на законен брак с друго лице на съпружески начала. Нашият НК обявява конкубината за престъпление.

КОНКУРЕНЦИЯ НА ЗАКОНА

Хипотеза, при която един и същ юридически факт е предвиден в хипотезиса на няколко правни норми с различни последици. В този случай правният проблем е кои правни последици се пораждат. Обикновено това се решава от закона.
Гражданското право познава няколко разрешения:
- правно действие проявяват всички приложими правни норми (едновременно, комулативно действие);
- прилага се само една от правните норми по избор на една от страните или от трето лице (алтернативно действие) ; правно действие проявява само една от нормите (изключващо действие). Обикновено това става при наличието на обща и специална правна норма. Прилага се специалната;
- прилага се една от правните норми, а другите ще се приложат, ако не се постигне целта (субсидирано приложение).

КОНСТИТУЦИОННА ОСНОВА НА НАКАЗАТЕЛНОТО ПРАВО

Наказателноправни принципи, формулирани в Конституцията. В Основния закон на Република България се съдържат конституционни формулировки, които имат непосредствено наказателноправно съдържание.
Такива са примерно текстовете, гарантиращи гражданите срещу незаконно задържане (чл. 30, ал. 2), за осигуряване на адвокатска защита ( чл. 30, ал. 4 и 5), презумпцията за невиновност (чл. 31, ал. 3), относно неприкосновеността на жилището, тайната на кореспонденцията, защитата на избирателното и на авторското право, свободата на сдружаванията, и т. н. Други конституционни формулировки съдържат по-общи принципи, които намират отражение и в наказателното право: принципът на закоността (законоустановеност на престъпленията и наказанията), принципът на равенството (равенство на страните в наказателния процес), и др.

КОНТРАБАНДА

Престъпление, състоящо се в пренасяне през граница на стоки без знанието и разрешението на съответните органи, когато такова се изисква. Наказанието за контрабанда е по-тежко, когато неин предмет са стоки и пари в големи размери, при системно извършване на контрабанда и в други случаи, посочени в НК. Законът предвижда отежнена отговорност за контрабанда на наркотици. Предметът на контрабандата се отнема в полза на държавата. Отнема се и превозното средство, с което е пренасяна стоката. Приготовлението за контрабанда също се наказва.

КОНФИСКАЦИЯ

Наказание, състоящо се в принудително и безвъзмездно отчуждаване в полза на държавата на имуществото на осъдения. С оглед на нейния обсег, конфискацията може да бъде пълна или частична , на идеална част от имуществото или на определени вещи или пари. Освен това конфискацията бива задължителна, когато законът задължава съда да наложи такова наказание, и факултативно, когато е предоставено на съда да постанови или не конфискация.
Освен като вид наказание на конфискация (отнемане в полза на държавата), подлежат вещите, които са били предназначени или са послужили за извършване на умишлено престъпление, вещите - предмет на престъплението, както и придобитите чрез него, ако не подлежат на връщане или възстановяване.
Наказанието конфискация може да засегне само налично имущество на осъдения, без да накърнява правата на трети лица. Не подлежат на конфискация необходимите на осъдения и не неговото семейство вещи за лично или домашно употребление, както и предметите, необходими на подсъдимия за упражняване на занятието му.

КОНОСАМЕНТ - ВЖ. ТОВАРИТЕЛЕН ЗАПИС.

КОНСЕНСУАЛНА СДЕЛКА

За да се породи действието от нея, достатъчно е волеизявлението на страните. Други действия не са необходими. При продажба последиците настъпват веднага след постигане съгласие между продавача и купувача. Предаване на вещта не е необходимо. То е само изпълнение на договорното отношение.

КОНСТИТУТИВНА СУКРЕЦИЯ - (УЧРЕДИТЕЛНО ПРАВОПРИЕМСТВО)

Правоприемство, при което приобретателят придобива субективно право, несъществуващо дотогава, но учредено по силата на друго съществуващо субективно право. В този случай праводателят запазва правото , по силата на което е създадено новото право.
Например: собственикът на земя учредява другиму право на строеж върху земята. Дотогава правото на строеж не съществува. След учредяването на това право, собственикът запазва правото на собственост върху земята и възниква ново несъществуващо дотогава право.

КООПЕРАЦИЯ

Корпоративно юридическо лице с неограничен брой членове, създадено на доброволен принцип за задоволяване интересите на членовете чрез извършване на стопанска дейност посредством общо организирано предприятие и по пътя на самопомощта. Членовете имат равни права и задължения. Образува се по нормативната система и се регистрира в нарочен регистър при съда. За учредяване на кооперацията се провежда учредително събрание, което трябва да реши да се образува кооперация, да приеме устава и да избере управителните и контролните органи на бъдещата кооперация. Като правен субект кооперацията възниква от вписването в нарочния регистър при съда.

КОРУПЦИЯ

Антиобществено явление, характеризиращо се с морална поквара на личността или социалната група и с противозаконно използване на служебно или друго положение за получаване на противозаконна облага. Най-ярка проява на корупцията е подкупът.

КОСВЕН ИСК ( НЕПРЯК, СУРОГАЦИОНЕН)

Иск за защита на кредитора срещу длъжник, който бездейства и не упражнява свои имуществени права, с което заплашва с пълно или частично неизпълнение на кредиторовото вземане. Кредиторът упражнява имуществено право на своя длъжник по отношение на трети лица. Кредиторът може да упражни вещните, облигационните, имуществените, наследствените и потестативните права на длъжника. Той не може да упражни неимуществените права (искове за гражданско състояние, брачни искове, иск за отмяна на осиновяване и др.), имуществените права от чисто личен характер (за морални вреди, за разваляне на дарение, за приемане на завет и др.), чието упражняване зависи от лична нравствена преценка, както и несеквестируемите права на длъжника. Предпоставки за упражняване на този иск, са :
а) вземане на кредитора срещу длъжника;
б) бездействие на длъжника по упражняване имуществено право, което би довело до частично или пълно неизпълнение на кредиторовото вземане.

КРАЖБА

Най-често срещаното престъпление, което се осъществява чрез отнемане на чужда движима вещ от владението на друго лице (преди всичко на собственика) без негово съгласие с намерение за противозаконно присвояване. Кражба има и когато част от вещта принадлежи на виновния. Обстоятелства, които квалифицират кражбата в по-тежко престъпление, са : време на извършването (при пожар, наводнение или друго бедствие), начин на извършването (чрез взлом), средство (моторно превозно или техническо средство), групово извършване, качество на извършителя (длъжностно лице), особености на предмета на кражбата (вещи от гроб на покойник) и др.

КРАЙНА НЕОБХОДИМОСТ

Обстоятелство, което изключва обществената опасност от едно деяние, причиняващо вреда, а оттук и наказуемостта му. Крайна необходимост има при причиняване на вреда на личността или имуществото на лице, когато това се прави, за да бъдат спасени държавни и обществени интереси, а така също и на други хора лични или имотни блага от непосредствена опасност, ако тя не може да се избегне по друг начин. За да е налице крайна необходимост, трябва причинената от деянието вреда да бъде по-малко значителна от предотвратената. Този, който действа, макар и при крайна необходимост, е граждански задължен да поправи причинените вреди, респ. да обезщети пострадалия.

КРАЙНА НУЖДА И ЯВНО НЕИЗГОДНИ УСЛОВИЯ

Основание, обявено от закона за унищожаване на сделка. Необходимо е да се налице и двете условия при сключването на сделката. Искът за унищожаване може да предяви само страната, повлияна от този порок. Искът за унищожаване на сделката трябва да се предяви в едногодишен срок от сключването на договора.
Унищожаването на сделката не засяга придобитите права от трети лица преди вписване на исковата молба за унищожаване на сделката.
Унищожаването не се допуска, ако другата страна предложи да отстрани ощетяването.

КРЕДИТОР

Страна от облигационно правоотношение, която има право да взиска изпълнението на дължимата престация. С оглед обезспечението на своето право на изпълнение, кредиторът бива: хирографен (обикновен) - когато правото му е обезспечено с цялото имущество на длъжника; привилегирован - когато в негова полза законът му отдава определено предимство пред хирографарните.

КРИМИНАЛИСТИКА

Наука, разработваща специални методи и средства за събиране, фиксиране, изследване и изполване на съдебните доказателства. Тези методи и средства се прилагат в наказателния процес за разкриване на престъпленията и техните извършители, при разследването и при съдебното разглеждане предимно на наказателни дела. В криминалистиката са обособени няколко основни дяла: обща теория, криминалистическа тактика и методика на разследването, особености при отделните категории престъпления.
В криминалистическата техника се използват достиженията на различните науки - физика, химия, балистика трасология, математически методи, изчислителна техника и др. Освен на техническите проблеми криминалистиката отделя внимание и на въпросите на криминалистическата тактика, на методиката на разследването и на мерките за предотвратяването на престъпленията.

КРИМИНАЛНА ЕКСПЕРТИЗА

Най-разпространеният в следствено-съдебната практика вид експертиза.
Насоките на експертната дейност и предметът на изследването тук са разнообразни и се обусляват от целта, респ. от задачата, поставена пред експертите от следователя или съда: изследване на почерка върху документ (почеркова експертиза), изследване движението на тела и оръжия (трасологична експертиза), изследване вида на оръжието по следите, оставени при използването му (балистична експертиза), одоролична, автотехническа, химическа и т. н. експертизи.
Използването на криминалистичната експертиза е не само полезно, но в повечето случаи абсолютно необходимо средство в следствената и съдебната дейност.

КРИМИНАЛНА АНТРОПОЛОГИЯ - ВЖ. АНТРОПОЛОГИЧЕСКА ШКОЛА В НАКАЗАТЕЛНОТО ПРАВО.

КРИМИНАЛНА БИОЛОГИЯ

Течение в наказателното право и криминологията, обясняващо причините на престъпленията с влиянието на биологични фактори (ВЖ. АНТРОПОЛОГИЧЕСКА ШКОЛА В НАКАЗАТЕЛНОТО ПРАВО).

КРИМИНАЛНА ЕТИОЛОГИЯ - ВЖ. КРИМИНОЛОГИЯ.

КРИМИНАЛНА НАСЛЕДСТВЕНОСТ

Теза в криминологията, че престъпността се предава по наследство. В подкрепа на тази теза се изтъкват примери на семейства, в което много поколения са проявявали престъпни наклоности. Срещу тезата за криминалната наследственост се възразява, че не се касае до биологична наследственост , а до въздействие на социални фактори, тъй като в такива семейства господства атмосферата на престъпност и членовете им живеят именно в такава атмосфера. А гени, носители на престъпност, не са открити.

КРИМИНАЛНА ПРЕВЕНЦИЯ - ВЖ. ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА ПРЕСТЪПЛЕНИЯТА.

КРИМИНОГЕННА СИТУАЦИЯ

Положение, при което са създадени условия за извършване на престъпление.
Криминогенната ситуация може да се дължи на обстоятелства, независими от страните, но най-често тя се създава в резултат на взаимоотношенията между извършителя на престъплението и жертвата, като не е изключено и активното участие на жертвата. Такива случаи се срещат най-често в семейните отношения. Своевременното виждане и разрешаване на тлеещи или вече проявени конфликти, респ. своевременното неутрализиране на криминогенните елементи в междуличностните отношения, е един от пътищата за резултатна криминална превенция .

КРИМИНОЛОГИЧНА ПЕДАГОГИКА

Наука, която разработва методи и средства за възпитаване на подрастващите в антикриминално отношение, което изключва престъплението в човешките взаимоотношения и създава устойчивост към престъпни въздействия. В криминологичната педагогика се съчетават методи на педагогическата наука и криминологията.

КРИМИНОЛОГИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Изследвания в областта на криминологията, чрез които се набавя разнообразна информация за престъпността. Събраните при тези изследвания емпирични данни се анализират и обобщенията служат за разработване на превантивни и други мерки за противодействие на престъпността. При криминологичните изследвания се използват най-вече социологически изследователски методи.

КРИМИНОЛОГИЧНО ПРОГНОЗИРАНЕ

Научна дейност за установяване развитието и състоянието на престъпността в бъдещ период от време за разработване на прогнози за престъпността. С оглед на срока криминологичното прогнозиране бива краткосрочно, средносрочно и дългосрочно. През периоди на резки социални промени това прогнозиране е свързано със значителни трудности и крие сериозни рискове относно надежността му.

КРИМИНОЛОГИЯ

Наука за престъпността, най-общата наука в кръга на наказателноправните науки. Изучава престъпността като социално явление, нейното състояние, структура и динамика, причините и условията на престъпността, личността на престъпника и разработва методи и средства за ограничаване и премахване на престъпленията. В предметния обхват на криминологията се включват и такива антиобществени явления (предкриминални и криминалноподобни) като алкохолизъм, наркомания, проституция, самоубийства.
В криминологията се открояват следните раздели:
1. криминална симптоматология (феноменология), в която се изучава престъпността като социално явление с нейните проявни форми;
2. криминална етиология, изучаваща причините на престъпността
3. Криминална превенция, която разработва и изучава превантивните мерки и по-конкретно - тяхната ефективност.

КРИТИКА НА ЗАКОНА

Технически термин, с който се изразява дейността на правоприлагащия орган по установяване; приемането на правната норма от органа, с който тя се свързва; в сила ли е правната норма и дали текстът е автентичен, т.е., не съдържа ли печатни и редакционни грешки

КРУМОВИ ЗАКОНИ (ЗАКОНИТЕ НА ХАН КРУМ)

Сведения за тези закони се черпят от лексикона на византийския летописец Свида. Законите са съдържали няколко наказателноправни състави, скрепени с тежки наказания: за клевета - смърт; за кражба - строшаване свирките на краката. В тях се съдържа и заповед за изкореняване на лозята като мярка против пиянството. Някои историци изразяват съмнение относно автентичността на Крумовите закони или не техни отделни разпоредби (най-вече за изкореняването на лозята).

КРЪВНО ОТМЪЩЕНИЕ (КРЪВНА МЪСТ)

Извършване на престъпление против личността (преди всичко убийство) като отмъщение за извършено преди това престъпление. Това деяние се основава върху кръвното родство и родовата солидарност. Докато в миналото е било твърде разпространено, сега неговите прояви са по-ограничени и се наблюдават предимно в някои етнически групи. При кръвното отмъщение се носи наказателна отговорност за всяко от извършените престъпления.

КРЪСТОСАН РАЗПИТ

Следствено действие, разпит от няколко страни на едно и също лице по едни и същи обстоятелства. С помощта на такъв разпит могат да се допълнят важни обстоятелства, да се скрият непоследователности и противоречия в обясненията на обвиняемия, и пр.

КУМУЛАТИВНА САНКЦИЯ

Предвиждане в НК възможност за налагане за едно престъпление едновременно няколко наказания (например лишаване от свобода, глоба и лишаване от права). В този случай съдът определя размера на всяко едно от тях така, че в своята съвкупност те да отговарят най-пълно на целите на наказанието.

КУМУЛАЦИЯ

Определяне на общо наказание за няколко престъпления, извършени при идеална или реална съвкупност, преди присъдите по тях да са влезли в сила.
Кумулацията може да има както в случая, когато отделните наказания са наложени с една присъда, така и когато са наложени с различни присъди. При кумулацията се налага най-тежкото наказание, чийто размер може да бъде увеличен най-много с половината, без обаче да надвишава сбора на отделните наказания, нито максималния размер, предвиден за съответния вид наказание. Към най-тежкото наказание могат да бъдат присъединени лишаването от права, глобата и конфискацията.

Qui bene amat, bene castêgat.

Който обича добре, добре наказва.

Qui pro innocente dicit, satis est eloquens.

Който защитава невинен, достатъчно е красноречив.

Quod erat demonstrandum (съкр. Q. e. d.).

Което трябваше да се докаже.

Quot capita, tot sententiae (sensus).

Колкото глави, толкова мнения.