П Р А В Н И Т Е Р М И Н И
Избери...
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Ю
Буква "Г":
ГАРАНЦИЯ
1. Поръчителство(словестно,парично и др.)
2. Сума, която се внася за поръчителство.
/Пуснали са го от затвора под гаранция./
3. Мярка за неотклонение на обвиняемия /подсъдимия/, състояща се в представяне на определена сума в пари или ценни книжа. Гаранцията може да бъде представена от обвиняемия или от друго лице. Непредставянето на гаранцията в определения срок води до заменяне мярката за неотклонение в задържане под стража. Ако обвиняемият не се яви пред следователя или съда след като бъде редовно призован, гаранцията се конфискува. Тя се освобождава, когато обвиняемият бъде освободен от наказателна отговорност или от изтърпяване на наложено наказание, когато бъде оправдан или осъден на наказание лишаване от свобода или бъде задържан за изпълнение на присъдата.
ГЕНЕАЛОГИЧНА ТЕОРИЯ /Теория на семейното дърво/
1. - вж. криминална наследственост.
2. Генеалогия - родословие [гр.]
3. Генеалогичен - родословен
ГЕНЕРАЛНА ПРЕВЕНЦИЯ
Въздействие върху обществото за въздържане от извършване на престъпления. Формите и средствата за осъществяване на генералната превенция са разнообразни - възпитателни, организационни, санкционни и др. Наказателният закон осъществява генералната превенция със своите забрани и свързаните с тях санкции. Генерално превантивна функция, наред с функцията на индивидуална превенция, се възлага и на наказателния процес и наложеното наказание, респ. на тяхното отражение в обществото.
ГЕНЕТИЧНА ТЕОРИЯ ЗА ПРИЧИНИТЕ НА ПРЕСТЪПНОСТТА
- вж. хромозомна теория за причините на престъпността.
ГЕНОЦИД
1. Изтребване на група хора по расов, национален, етнически или религиозен признак.[от гр.+ лат.]
2. Унищожаване изцяло или отчасти на национална, етническа, расова или религиозна група. Осъществява се чрез поставяне групата в такива условия на живот, които водят до нейното физическо унищожаване, прилагане на мерки, насочени към възпрепятстване раждаемостта сред такава група, насилствено предаване на деца от една група в други, и пр. По нашето право геноцидът е тежко престъпление, при което се наказва не само извършването му, но и приготовлението и подбуждането към него. Геноцидът е обявен в международното право за престъпление против човечността.
3.
РИМСКИ СТАТУТ НА МЕЖДУНАРОДНИЯ НАКАЗАТЕЛЕН СЪД
ГЛАВНА СДЕЛКА
Сделка, която проявява действието си, без да е зависима от друга.
ГЛАВНИ И ДОПЪЛНИТЕЛНИ НАКАЗАНИЯ
Деление на наказанията в Наказателния закон от 1896 г. и в някои чуждестранни закони.Допълнителни наказания по това деление са лишаването от права, конфискацията и обнародването на присъдата /порицание/. В сега действащия Наказателен кодекс такова деление не съществува.
ГЛОБА
Имуществено наказание, състоящо се в заплащане на определена от съда парична сума. Размерът на глобата се съобразява с имотното състояние на осъдения, с нуждите и семейните му задължения. Законът предвижда минимален размер на глобата, а максимумът е посочен при всяко отделно престъпление. При различните престъпления глобата е предвидена като самостоятелно наказание или алтернативно /обикновенно лишаване от свобода/. Това наказание не може да бъде наложено на непълнолетни. По нашето законодателство незаплащането на глобата не се заменя с лишаване от свобода. С глоба се санкционират не само престъпленията, но и административните нарушения.
ГРАБЕЖ
1. Вземане насила, присвояване на чужд имот; грабене, обир, отвличане.
2. Престъпление срещу собствеността. Осъществява се чрез отнемане на чужда вещ /най-често пари/ с намаление за противозаконно присвояване чрез употреба на принуда. Принудата може да бъде физическа /насилие/ или психическа /заплашване/.
Грабеж е и всяка кражба, при която заварения на местопрестъплението употреби сила или заплашване, за да запази владението върху откраднатата вещ.
ГРАЖДАНСКА СМЪРТ
- виж правоспособност.
ГРАЖДАНСКИ ИСК
1. Предявено пред съда искане за уреждане на спорове между гражданите, за присъждане на вреди, загуби и др.
2. Искане, направено пред съда от пострадалия от престъплението или от неговите наследници за обезщетение на вредите, причинени от престъплението. Тези вреди могат да бъдат както материални, така и морални. Гражданският иск се предявява писмено или устно най-късно до започване на съдебното следствие в първото заседание по делото. Граждански иск може да предяви и прокурорът, когато са нанесени вреди на учреждение, предприятие или организация и те не са предявили иск, както в полза на лице, което поради непълнолетие, психически или физически недостатъци не може да защити своите права и законни интереси.
Гражданският иск не може да бъде причина за отлагане на наказателното дело.
ГРАЖДАНСКИ ИЩЕЦ
Лице, което е претърпяло вреди от престъпление, или негови наследници, предявило в наказателния процес граждански иск за обезщетение на вредите.
Гражданският ищец е страна в наказателния процес. Той може да иска обезспечение на иска си, да се запознава с делото, да представя доказателства, да прави искания и възражения и пр. Гражданският ищец може да обжалва присъдата само по отношение на гражданския иск.
ГРАЖДАНСКИ ОТВЕТНИК
Лице, срещу което е предявен граждански иск, т. е. лице, което дължи обезщетение за вреди, причинени от престъплението /с изключение на подсъдимия, който е страна в процеса на друго основание/.
Граждански ответник може да бъде както физическо, така и юридическо лице. Той има същите права както и гражданския ищец и може да обжалва присъдата само по отношение на гражданския иск.
ГРАЖДАНСТВО /поданство/
Правната връзка, която свързва човека с дадена държава. Всяка държава установява кого ще признае за свой гражданин. Използват се три начина - по произход, месторождение и натурализация.
Гражданството се придобива по произход /jus sanguinus/ с раждането, когато единият или двамата родители са граждани на държавата, независимо къде е станало раждането на детето. По месторождение /jus soli/ гражданство се придобива от дете, родено на територията на държавата, обявила го за свой гражданин, независимо от гражданството на родителите. По натурализация гражданството се придобива, след като лицето живее определено от закона време на територията на държавата. Тогава по искане лицето с нарочен акт на държавен орган се обявява за гражданин. На практика трите начина се преливат. Всеобщата декларация за правата на човека обявява всеки човек правото на гражданство. Това право включва и възможността да промени първоначално добитото гражданство.
Лишаването от гражданство е възможно при предвидени в закона основания.
ГРЕШКАТА В НАКАЗАТЕЛНОТО ПРАВО
Наказателното право третира както физическите, така и юридическите грешки. Тук основният проблем е дали грешката е извинителна, т. е., дали деянието, извършено при наличие на грешка, съставлява престъпление, или грешката отнема престъпния характер. Отговорът на този въпрос е различен при различните грешки. Грешка, която изключва вината /умисъла или непредпазливостта/ , както и грешка относно обективните признаци от състава на престъплението, е извинителна. Обратното е при грешка относно правната квалификация или наказуемостта /Error furis/. Същото се отнася и до грешката относно забраната на деянието, грешката в предмета и лицето.
ГРУПОВА ПРЕСТЪПНОСТ
Престъпност, в която участват две или повече лица, образуващи група за извършване на едно или повече престъпления. Групата може да има вътрешна организация, разпределение на ролите, ръководител /лидер/ и пр. Организираната престъпност е винаги групова.
Gradus cognatiõnis.
Степен на родство.
Grammatici certant.
Граматиците спорят = въпросът още не е решен.