П Р А В Н И Т Е Р М И Н И
Избери...
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Ю
Буква "Ч":
ЧАРТЪР
Договор за наем на кораб, нает от наемателя да извършва с него превози на пътници или товари за определено време, като заплати съответната цена на наемодателя. Наемателят е длъжен да предаде кораба годен за използване, включително и с необходимия екипаж, като възнаграждението на екипажа се плаща от него.
ЧАСТЕН ОБВИНИТЕЛ
Лице, пострадало от престъпление от общ характер или негови наследници, което се конструира като страна в наказателния процес и поддържа обвинението наред с прокурора. Искането за конструиране като частен обвинител може да се направи до започване на съдебното следствие. Като страна в процеса частният обвинител има право да се запознава с делото, да представя доказателства, да участва в съдебното производство, да прави искания, бележки и възражения. Той обаче няма право да обжалва присъдата.
ЧАСТЕН ТЪЖИТЕЛ
Лице, пострадало от престъпление от частен характер, което е подало тъжба до съда за възбуждане на наказателно преследване.
Частният тъжител повдига и поддържа обвинението и има всички права на страна в наказателния процес, вкл. правото да обжалва присъдата. Оттеглянето на тъжбата от частния тъжител води до прекратяване на делото.
ЧАСТИЧНА НЕВМЕНЯЕМОСТ
Невменяемост по отношение на определена категория престъпления или определени престъпления, например при кражба (клептомания), при палеж (пиромания) и др. За установяване дали в конкретния случай се касае до частична невменяемост, съдът е длъжен да изслуша психиатрична експертиза.
ЧАСТИЧНА НЕДЕЙСТВИТЕЛНОСТ
Порокът при нея засяга само една самостоятелна и независима част от фактическия състав на сделката. При нея не се обявява за недействителна цялата сделка, а само засегнатата част, като засегнатата част: а) се замества по право от разпоредба на закона; б) заместена е по право от задължителна разпоредба на административен орган; в) ако може да се предположи, че сделката би била сключена и без недействителната част; г) конкретни случаи, предвидени от закона.
ЧАСТНА ЖАЛБА
Жалба на страна в процеса, с която се обжалва определение на съда във връзка с конкретно действие. При подадена частна жалба съдът, който е постановил определението, може сам да го отмени, ако намери жалбата за основателна, без да я изпраща в по-горната съдебна инстанция.
ЧЕК
Писмена, формална, едностранна правна сделка, с която издателят на чека нарежда на банката да заплати на посоченото от него лице определена парична сума.
Чекът е строго формална писмена сделка. Задължително трябва да съдържа: наименованието "чек", фирмата на банката, която трябва да плати; ден и място на издаването, място на плащането и подпис на издателя. Банката е длъжна да плати чека само ако има договор между нея и издателя. Тя може да откаже плащането, когато издателят на чека няма банков авоар, достатъчен да покрие сумата по чека. Чекът може да се издаде на приносител, на определено лице или на негова заповед. Чекът може да се издаде и на името на издателя или на негова заповед
Чекът бива: обикновен и пресечен. Пресеченият чек може да бъде с общо пресичане и със специално пресичане. Издателят може да забрани изплащането на чека в брой с думите "само за минаване по сметка" или друг равнозначен текст.
ЧЛЕНОВРЕДИТЕЛНИ НАКАЗАНИЯ
Наказания, състоящи се в отнемане или увреждане на органи (отсичане или чупене на крайници, изваждане на очи и др. п.) Широко прилагани в древността, те са непознати на наказателноправните системи на цивилизованите страни, вкл. на българското наказателно право.
ЧУЖДА РАБОТА БЕЗ ПЪЛНОМОЩИЕ
Поемане управлението на чужда работа, без лицето да е било овластено да я върши.
Това действие на лицето поражда задължение за него да продължи действията по извършването, докато заинтересованият може да я поеме. Работата трябва да се извърши с грижата на добрия стопанин. За направените разходи по управлението на работата заинтересованият дължи необходимите и полезните разноски заедно с лихвите от деня на изразходването.
Ако работата е предприета уместно и е добре управлявана в чуждия интерес, заинтересованият е длъжен да изпълни задълженията, сключени от негово име, и да обезщети управителя за личните задължения. Ако работата е извършена и в интерес на гестора заинтересованият дължи само онова, с което се е обогатил. Ако работата е извършена при противопоставяне на заинтересования, последният дължи връщане на онова, с което се е обогатил, но не повече от това, с което е обеднял гесторът. В случай, че заинтересованият одобри действията, прилагат се правилата за упълномощаването.
ЧУЖДЕСТРАННО ЛИЦЕ
Правно технически термин за лице, живеещо постоянно или временно в чужбина, но намиращо се в страната. Законите за своите нужди определят точното му съдържание. Той обаче не е свързан с гражданството. Български гражданин може да се смята за чуждестранно лице при посочените от закона условия.