П Р А В Н И   Т Е Р М И Н И
Избери... А   Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Ю 
Буква "Ц":

ЦЕДЕНТ

Кредитор, който прехвърля своето вземане на трето лице с цесия.

ЦЕЛ НА ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО

Резултатът, който се преследва с извършване на престъпното деяние. Обикновено целта (при умишлените престъпления) е и мотив на престъплението.
При някои престъпления законът изрично включва целта в престъпния състав (напр. при измамата - „който с цел да набави за себе си или другиго имотна облага...").

ЦЕЛИ НА НАКАЗАНИЕТО

Резултатите, които се преследват с налагане на наказание.
Според нашия НК те са: поправяне и превъзпитание на осъдения към спазване на законите; предупредително въздействие върху осъдения и отнемане възможността му да върши други престъпления; възпитание и предупредително въздействие върху другите членове на обществото (индивидуална и генерална превенция). Наказанието не може да има за цел причиняване на физическо страдание или унижаване на човешкото достойнство.

ЦЕНА НА ПРЕСТЪПНОСТТА

Формира се от разходите на държавата, обществото и гражданите за борба с престъпленията, а от друга страна - от вредите, които се понасят от това антисоциално явление. Тук се включват: издръжката на апарат за противодействие, на заведения за изтърпяване на наказанията и на служителите в тях, разходите по създаваме и поддържане на специални предохранителни средства и пр., а заедно с това - материално оценимите вреди, резултат на престъпления (без да се изключват вредите, които са неоценими - напр. човешкият живот)
Категорично може да се каже, че престъпността е е дно "много скъпо струващ" явление, тежестите на което се понасят от държавата и гражданите.

ЦЕННА КНИГА

Писмен акт, който материализира права. Упражняване го им става само чрез предявяване на акта, в който са материализирани. От правно гледище цената книга с вещ и може да бъде обект на вещни .права. Ценната книга е свързана и с облигационни права.
Ценната книга бива: за лихви, за парична сума, за печалба, за членство; на приносител - когато правата се упражняват от този, който я представя; поименна - когато в нея е посочено името на субекта, на който е издадена; на заповед.

ЦЕСИОНЕР

Лицето, комуто цедентът прехвърля своето вземане.

ЦЕСИЯ - ВЖ. ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ВЗЕМАНЕ.

Conditio sine qua non.

Условие без което не може.

Corpus delicti .

Предмет на престъплението. (Веществено доказателство: заловени откраднати предмети; оръжие, с което е извършено престъплението, и т. н.)

Corpus iuris.

Сборник от закони.(Известен е Corpus iuris civilis или C. civile - сборник на римските граждански закони, издаден при император Юстиниян (VI век)л Негови подразделения са: Institutiones, Pandektae или Digestae, Codex constitutionum, Novellae.

Cuius commodum, eius incommodum.

Чиято е ползата, негова е вредата.(Който има полза от престъплението, той му е авторът.)