П Р А В Н И   Т Е Р М И Н И
Избери... А   Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Ю 
БУКВА "А":

АБАДОН

Изоставяне на кораб, навлото, обезщетението при авария и за щети, причинени на кораба при започването на рейса от корабопритежателя, за да се освободи от отговорност към кредитор за дължимото възнаграждение за оказана на кораба помощ; от задълженията по разпределението при обща авария; от задълженията, произтичащи от действия, извършени от капитана без специално пълномощно от корабопритежателя, а по силата на общите му законни правомощия с цел да запази кораба или да продължи рейса.

АБДИКАЦИЯ (Dimissio coronae)

Акт на монарха, с който той заявява решението си да се откаже от престола. Абдикацията е безусловна. Мотивите за нея могат да бъдат най-различни, но те нямат значение. В нашата нова история са абдикирали двама монарси - княз Александър Батенберг (1886 г.) и цар Фердинанд (1918 г.).

АБОРТ

Прекъсване на бременност. Абортът представлява престъпление, когато се извършва в нарушение на разпоредби, регулиращи неговото законно извършване - незаконен аборт.Наказателния кодекс /НК/ предвижда утежнена отговорност, когато когато подсъдимият няма висше медицинско образование, при повторно извършване, когато е извършен без съгласие на бременната или когато в резултат на аборта тя е починала. Бременната жена не носи наказателна отговорност.

АБСТРАКТНА СДЕЛКА

Сделка, при която предоставената имуществена облага не е свързана с определена кауза (основание, причина). Липсата на кауза при нея не води до нищожност, както при каузална сделка. Абстрактни сделки са: чекът, менителницата, записът на заповед и др.

АВАЛ

Особено поръчителство по менителничната сделка, дадено за някои от участващите в менителницата лица. Ако не се посочи за за кого се поръчителства, приема се, че е за издателя. Авалистът не участва в менителничната сделка. Неговото участие по поемане на менителничното задължение е самостоятелно. То обаче трябва да бъде изразено върху самата менителница. Ако е изразено с отделен акт, това е обикновено поръчителство и не може да се ползва от менителничните искове. Авалът е едностранна сделка, а не договор между кредитора и поръчителя. Авалистът не може да прави възражения за недействителност на поръчителството, поради недействителност на задължението, което гарантира. Задължението му остава действително и тогава. Отговорността му винаги е солидарна и той встъпва в правата на менителницата както срещу лицето, за което поръчителства, така и по отношение на лицата, които отговарят към това лице.

АВАНС

1. Заплата или част от заплата,която се дава на работник, служител и др.предварително преди деня на окончателното плащане
2. Суми, отпуснати на учреждение или предприятие за извършване на необходими разходи срещу кредита по бюджета.
3. Предварително частично изпълнение на задължение(най-често парично). Авансът трябва да се различава от капарото (задатъкът) по предназначението, което му се дава. На капарото може да се даде функция не само за предварително изпълнение на договорното задължение, но и обезпечителна функция, т.е. да гарантира изпълнението на договора. Авансът няма гарантираща функция. Затова при неизпълнение на договора по вина на получателя и при разваляне на договора се връща. Само той и носи отговорност за вредите от неизпълнието, а не двойният му размер, както е при капарото.

АВТЕНТИЧНО ТЪЛКУВАНЕ НА НОРМАТИВЕН АКТ

Тълкуване, което се извършва от органа, издал акта. То е задължително за всички, които прилагат тълкувания акт. Ако се отнася до закон , автентично тълкуване може да даде Народното събрание. Това тълкуване има действие от деня , когато е влязъл в сила актът, който се тълкува, ако не е постановено друго в самия акт на тълкуването.

АВТОР

1. Създател на научно, литературно, музикално или друг подобен вид произведение.
2. Извършител на нещо: Той е извършител на това злодеяние.
3. Физическо лице, създало произведение на литературата, науката или изкуството. Носител е на авторски права. Други физически и юридически лица могат да бъдат носители на авторски права само доколкото това изрично е предвидено в закона. Автор може да бъде дееспособно и недееспособно лице.

АВТОРСКО ИМЕ

Правомощие на автора да иска името му или псевдонимът му да бъдат обозначени по съответния начин при всяко ползване на произведението му. Правото на авторско име е неотчуждимо и не се погасява след прекратяване на останалите авторски права. Авторско име се ползва с правна защита. Авторът може да забрани неправомерното ползване на името му или да задължи ползващите се от произведението му да съобщават по подходящ начин името му. След смъртта на автора защитата на авторското име се упражнява от наследниците.

АВТОРСКО ПРАВО

1. В обективен смисъл представлява съвкупността от правните норми, регулиращи правните отношения по повод създаването и използването на произведение на литературата, науката и изкуството. В субективен смисъл то е съвкупност от лични и имуществени правомощия, които авторът обладава по повод създаденото от него произведение.
Личните правомощия са: право на авторство; право на авторско име; право на побликуване; право на възпроизвеждане и разпространение; право на неизменяемост.
Към имуществените правомощия спадат правото на използване и правото на възнаграждение. Правото на авторство и правото на авторско име са вечни.
Останалите правомощия се упражняват докато авторът е жив и петдесет (50) години след неговата смърт. Срочните авторски права са наследими. Наследниците, докато упражняват авторските правомощия, имат право да защитават правата на авторството и авторско име на наследодателя.
2. ЗАКОН ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА

АВТОТЕХНИЧЕСКА ЕКСПЕРТИЗА

Заключение на специалисти, давано по дело за престъпления, свързани с моторни превозни средства. Пред автотехническата експертиза се поставя задачата да отговори на редица въпроси, които имат значение за установяване на истината по наказателното дело: особености на превозното средство, техническото му състояние, възможности за предотвратяване на автотранспортното произшествие, скорост на движението, спирачен път и др./вж. експертиза/

АДВОКАТ

1. Защитник пред съд.
2. Човек, който ще защитава някого, явява се в защита на някого.( от лат.)
3. Лице с висше юридическо образование, което по занятие съдейства на физически и юридически лица за защита на техните свободи, права и законни интереси. Адвокатът се вписва задължително в списъка на адвокатската колегия. За своя труд адвокатът получава възнаграждение, което се определя с писмен договор с клиента, а когато то не е определено по този начин (ред), по наредба, издадена от Висшия адвокатски съвет.

АДВОКАТСКА ЗАЩИТА

ЗАКОН ЗА АДВОКАТУРАТА (ЗА)

АДВОКАТСКА ТАЙНА

Факти и други обстоятелства, отнасящи се до обвинението, които обвиняемият е съобщил на своя адвокат. Адвокатската тайна е защитена от КОНСТИТУЦИЯТА (чл. 30 ал. 5)

АДМИНИСТРАТИВЕН АКТ

Акт, издаден от държавен орган на управление в изпълнение на предоставената му от закона компетенция по предвидения за това ред и създаващ права и задължения за адресатите.
Той бива: нормативен, когато съдържа общо правило за поведение, отнасящо се до неограничен и неопределен брой адресати; индивидуален, когато предписва поведение до конкретно определен адресат. От индивидуален административен акт възникват граждански права и задължения.

АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ

1. Наказание, което се налага на лице, извършило административно нарушение. Административните наказания са: обществено порицание, глоба и временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност. Те се налагат с наказателни постановления, издавани от съответните оправомощени органи. Постановление, с което е наложена глоба над 200 лв., подлежи на обжалване пред районния съд. Освен наказанието в полза на държавата се отнемат вещите, които са послужили за извършване на нарушението, и вещите, предмет на нарушението.
2. ЗАКОН ЗА АДМИНИСТРАТИВНИТЕ НАРУШЕНИЯ И НАКАЗАНИЯ (ЗАНН)

АДМИНИСТРАТИВНО НАРУШЕНИЕ

Действие или бездействие, което нарушава реда на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред. То може да бъде умишлено или непредпазливо. Непредпазливите нарушения се наказват само в изрично предвидените случаи. Административното нарушение се отличава от престъплението с по-ниска степен на обществена опасност (материална отлика) с това, че наказуемостта му (вкл. и наказанията) е предвидена не в Наказателния кодекс, а в Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) или в административнонаказателни разпоредби на други закони.
2. ЗАКОН ЗА АДМИНИСТРАТИВНИТЕ НАРУШЕНИЯ И НАКАЗАНИЯ (ЗАНН)

АДХЕЗИОНЕН ПРОЦЕС (съединен, смесен)

Процес - наказателен процес, в който е допуснат за разглеждане граждански иск.

АКРЕДИТИВ

1. Вид банкова сметка, която дава възможност при определени условия незабавно да се заплати на контрагента за доставена стока, извършена работа или услуга.
2. Поименна ценна книга, която дава право на съответното лице да получи от банката посочената сума(лат.).
3. Едностранна сделка, с която банката заявява на трето лице, че ще плати определена парична сума при представяне на посочените в акредитива документи и изпълнението на другите условия, посочени в него. Акредитивът се издава за определен срок. След изтичане на срока банката не е длъжна да плати, въпреки изпълнението на условията. Акредитивът е абстрактна едностранна сделка.
Причината, поради която банката открива акредитива, не е негов елемент. На практика акредитивът е изпълнителна сделка по договор между банката и друго лице наредител. Акредитивът е едностранна правна сделка, тъй като банката има само задължение да плати при предвидените в акредитива условия. Акредитивът е неделим. Неотменяемият акредитив може да се отмени или измени само със съгласието на третото лице, негов адресат.
4. ТЪРГОВСКИ ЗАКОН

АКРЕДИТИВНИ ПИСМА

1. Книжа, документи, с които се дава доверие, упълномощава се дадено лице за представител на своята страна или организация.

АКТ ЗА ГРАЖДАНСКО СЪСТОЯНИЕ

1. Актовете за гражданско състояние на лицата са: акт за раждане, акт за сключване на граждански брак и акт за смърт.
Актовете за гражданско състояние, съставени по установен в този закон ред, имат доказателствена сила за отразените в тях данни до доказване на тяхната неистинност.
2. ЗАКОН ЗА ГРАЖДАНСКАТА РЕГИСТРАЦИЯ (Чл. 34.)(ЗГР)

АКТИВНА СОЛИДАРНОСТ /солидарност на кредиторите/

При тази солидарност всеки кредитор има право да иска и да получи изпълнение на престацията, като направеното изпълнение към един от кредиторите освобождава длъжника към останалите. Тя възниква само от двустранна или едностранна правна сделка. Солидарният кредитор представлява останалите, извършва действия, които прекъсват давността.
Той обаче не представлява останалите, когато действията, които извършва, не ползват останалите (опрощава задължението, новира го). Смъртта на солидарния кредитор не премахва солидарността и дълга. Останалите кредитори могат да търсят целия дълг. Между солидарните кредитори важат вътрешните им отношения.

АКЦЕПТ

Дадено писмено потвърждение от платеца на менителницата и чек, че ще плати сумата, посочена в менителничния ефект.

АКЦЕПТАНТ /приемател/

Лицето, натоварено от издателя да плати менителницата.

АКЦЕСОРНО ЗАДЪЛЖЕНИЕ

Самостоятелно задължение, свързано с друго основание по такъв начин, че с погасяване на основното задължение се погасява и акцесорното. С погасяването на договора за заем се погасява и договорът за поръчителство, сключен за обезпечаване на заема.Задължението за плащане на лихва е акцесорно. Затова с престирането на основното задължение се погасява и задължението за лихва.

АКЦИЗ

1. Косвен данък върху някои стоки за вътрешна консумация,като тютюн, захар, спирт и др.
2. ЗАКОН ЗА АКЦИЗИТЕ. (ЗА)

АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО

1. ТЪРГОВСКИ ЗАКОН. (ТЗ)

АКЦИЯ

1. Действие за прокарване, осъществяване на някакво становище.
2. Ценна книга, документ за парично участие в дружество, банка, предприятие и др., даващ право върху определена част от печалбата

АЛИБИ

1. Присъствие другаде в определено време като свидетелство за неучастие в нещо, обикновено в някакво престъпление(лат.)
2. ALIBI- друго място(лат.). Средство за опровергаване на обвинение или подозрение в извършване на престъпление чрез доказване, че по време на извършването му лицето не е било на мястото, където е осъществено деянието, а на друго място, откъдето не е могло да вземе участие в престъпната дейност.

АЛТЕРНАТИВНИ НАКАЗАНИЯ

Предвиждане в наказателния закон на два и повече вида наказания (напр. лишаване от свобода или глоба), от които съдът може да наложи само едно от тях.
Алтернативните наказания предоставят на съда по-голяма възможност да определи при конкретно престъпление най-подходящото наказание.

АЛТЕРНАТИВНО ЗАДЪЛЖЕНИЕ

Престацията по задължението се състои в няколко предмета, при условие, че с престирането на един от тях по избор задължението се погасява. То се нарича още задължение с право на избор. Изборът може да принадлежи на кредитора, длъжника или на трето лице. Доколкото не е уговорено друго, изборът принадлежи на длъжника.

АМНИСТИЯ

1.Законодателен акт за опрощаване и забрава на някои политически и други провинения, за освобождаване от наказателна отговорност на осъдени за определени престъпления лица (гр.).
2. ЗАКОН ЗА АМНИСТИЯ И ВРЪЩАНЕ НА ОТНЕТИ ИМУЩЕСТВА
3. ЗАКОН ЗА АМНИСТИЯ И ЗА ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ ИЗТЪРПЯВАНЕ НА НАЛОЖЕНИ НАКАЗАНИЯ
4. ЗАКОН ЗА АМНИСТИЯ ОТ 1947 Г.
5. ЗАКОН ЗА АМНИСТИЯ ОТ 1950 Г.
6. ЗАКОН ЗА АМНИСТИЯ ОТ 1964 Г.
7. ЗАКОН ЗА АМНИСТИЯ ОТ 1974 Г.
8. ЗАКОН ЗА АМНИСТИЯ ОТ 7.07.1981 Г.
9. ЗАКОН ЗА АМНИСТИЯ ОТ 30.05.1984 Г.
10. ЗАКОН ЗА АМНИСТИЯ ОТ 11.05.1989 Г.
11. ЗАКОН ЗА АМНИСТИЯ ОТ 20.11.1989 Г.
12. ЗАКОН ЗА АМНИСТИЯ ОТ 18.12.1989 Г.
13. ЗАКОН ЗА АМНИСТИЯ ОТ 28.03.1990 Г.
14. ЗАКОН ЗА АМНИСТИЯ OT 2002 Г.

АНАЛОГИЯ

1. Подобие, сходство, прилика между предмети, явления или понятия.
2. Съпоставяне, сравнение.(гр)
3. Прилагане на закон към неуредени подобни случаи. Между уредения от закона случай и неуредения съществува подобие в съществените и различие в несъществените елементи. За неуредения от правото случай се прилагат нормите за уредения.
Аналогията бива: аналогия на закона, когато се прилага правна норма на определен закон, и аналогия на правото, когато се прилагат основни начала на правото.
Аналогията се отличава от препращането. При последното няма правна празнота. Законът урежда пряко случая, като се използва особена законодателна техника, при която вместо повторение на хипотезата и диспозицията, се посочва само приложимият нормативен акт.
По аналогия не могат да се прилагат изключителни правни норми, норми, предвиждащи наказания или съдържащи изчерпателно изброяване.

АНКЛАВ

Държавна територия, обкръжена изцяло от сухопътна територия на друга държава, или част от държавна територия, обкръжена от сухопътна територия на една или няколко държави.

АНЕКСИЯ

Насилствено присъединяване на държавна територия, една от формите на агресията. Анексията е несъвместима с нормите на съвременното международно право.
В Устава на ООН е постановено задължение на нейните членове да се въздържат от прилагане на сила против териториалната неприкосновеност на всяка държава. Извършването на анексия е основание за възникване на международна отговорност.

АНТРОПОЛОГИЧНА ШКОЛА В НАКАЗАТЕЛНОТО ПРАВО

Биологично течение в наказателноправната наука и криминологията, което съсредоточава вниманието не върху престъплението, а върху престъпника. Престъплението се третира като атавистична проява на човек, притежаващ определени антропологични и биологични особености, които се наблюдават още при раждането (*роден престъпник). Според привържениците на това течение главният, определящият фактор на престъпността е биологичният. Основател на антропологичната (позитивната) школа е италианският психиатър Чезаре Ламброзо, а видни нейни представители - Енрико Фери и Рафаеле Гарофало.

АНТИХРЕЗА

Договор, с който длъжникът предоставя на своя кредитор за погасяване на задължението си право да събира доходите до погасяване на задължението. Дотогава длъжникът не може да встъпи в ползването на недвижимия имот. По времето, когато кредиторът държи имота в антихреза, той трябва: да плаща данъците и други годишни тежести, ако не е уговорено друго; да се грижи за поддържането на имота; да извършва необходимите поправки. Разходите се приспадат от получения доход и с остатъка се погасява задължението.

АНЮИТЕТ

Периодична парична вноска, коята включва в себе си частично плащане на капитала по паричното задължение и изтеклата за периода лихва върху остатъка от капитала. Правилата относно формирането на лихвата се прилагат и при анюитета.
Член 18 б) от Спогодба между правителството на Република България и правителството на Държавата Кувейт за избягване на двойното данъчно облагане и предотвратяване отклонението от облагане с данъци върху доходите и имуществото (Ратифицирана със закон, приет от ХХХIХ Народно събрание на 21 декември 2002 г. - ДВ, бр. 120 от 2002 г. В сила от 23 февруари 2004 г.)

АПАРТЕЙД

Престъпление, състоящо се в установяване и поддръжане на господство или систематично потисничество на една расова група от хора над друга. Формите, в които се осъществява апартеидът са: налагане такива условия на живот, които водят до пълно или частично физическо унищожаване на една расова група; прилагане на мерки, които възпрепятстват участието на членове на тази група в политическия, социалния, икономическия и културния живот на страната, както и лишаването им от основни права и свободи, и др. Апартеидът се счита за престъпление против човечеството (човечността).

АПЕЛАТИВНИ СЪДИЛИЩА

Апелативните съдилища разглеждат жалби и протести срещу актове на окръжните съдилища. Апелативните съдилища заседават в състав от трима съдии и в тях има граждански, търговски и наказателни колегии. В страната има шест апелативни съдилища, един от които разглежда военни дела; техните решения могат да се обжалват пред ВКС.

АПОРТ

Непарична вноска, която съдружник в търговското дружество или член на кооперация прави в дружеството, съответно в кооперацията. Непаричната вноска се оценява в пари и представлява дялово участие. Апортът има транслативно действие. С него се прехвърлят на тъговското дружество, респ. на кооперацията правата, които се апортират. При апортиране на право, за което се изисква нотариална форма, прехвърлянето става с дружествения договор. Когато вноската има за предмет вещно право върху недвижима вещ, дружественият договор се представя в нотариата за вписване.

АРБИТРАЖЕН СЪД

1. Орган за разрешаване на спорни дела, чрез посредничеството на арбитри.
2. Недържавен съд за разрешаване на имуществен спор, произтичащ от гражданско или търговско правоотношение. Правото му да разреши спора произтича от волята на страните по силата на сключено арбитражно споразумение. В международната практика е познат и под наименованията помирителен съд, арбитражна комисия, третейски съд. Той може да бъде едноличен или колективен. Когато е едноличен, страните по взаимно съгласие определят лицето (арбитър), което да разреши спора. При колективен съд всяка страна посочва договорения брой арбитри, а те от своя страна избират председател, който ръководи заседанието по делото. В някои случаи могат да определят и приложимия закон.
Арбитражния съд бива: инцидентен (ad hoc) - създаден за решаване на конкретно дело, или институционен - организиран да решава спорове, когато спорещите се обърнат към него.

АРГУМЕНТ

1. Довод, доказателство, убедително основание(лат.)

АРГУМЕНТ ЗА ПО-СИЛНОТО ОСНОВАНИЕ /per argumentum a fortriori/

Начин на правоприлагане, при който от уредения случай се изважда заключение и за неуредения. Изводът се прави на основата на разликата между обема на уредения и неуредения случай. Понеже уреденият случай има по-голям обем, той обхваща и неуредения. Който има право да извършва по-голямото, повечето по обем, по-тежкото, той може да извърши и по-малкото, по-лекото, което не е уредено от закона. Комуто е забранено по-малкото, по-лекото, по-ограниченото по обем, нему е забранено и по-голямото, по-тежкото, по-пълното, цялото. Ако за упражняването на по-ограниченото се изискват условия, то те важат и за по-широкото по обем право. Ако е забранена целта, забраняват се и средствата за постигането й и обратното. Позволени ли са средствата, позволена е и целта.

АРГУМЕНТ ЗА ПРОТИВНОТО /per argumentum a contrario/

Начин на правоприлагането, чрез който се извежда заключение за неуредени от правната норма случаи. При този начин чрез анализ на правната норма и конкретния случай се установява различието в съществените им елементи и се прави изводът, че нормата за уредените случаи е неприложима за неуредените. Нормата всъщност урежда изключението, а за общото ще важи обратното на даденото от правната норма разрешение.

АРЕНДА

1. Наемане на недвижим имот (земя, сграда, съоръжение) за временно ползване и с определено заплащане.
2. Наем за използвано по този начин имущество(лат.)
3. Договор за наем, при който наемодателят (арендатор) има право не само да си служи с наетата вещ, но и да извлича плодовете, които тя обикновено дава при нормалното й стопанисване. Обикновено дават: земеделски имоти, хотели, предприятия, ресторанти, ателиета за услуги, търговски магазини, транспортни средства и др. Предмет на аренда може да бъде и право, например правото на патент, на авторско право. Арендаторът заплаща наема в пари, натура или в труд според уговореното с наемодателя (арендодател). В българското право този вид договор е уреден с Правилник за прилагане на Указа за стопанска дейност (чл.128 -138), като субсидирано се прилагат и разпоредбите за наем на вещи.
4. ЗАКОН ЗА АРЕНДАТА В ЗЕМЕДЕЛИЕТО

АРЕСТ

1. Задържане под стража
2. Помещение, в което затварят задържаните под стража
3. Задържането на лице под стража. Освен като мярка за неотклонение, взета от прокурора или съда, арест може да бъде извършен от компетентните органи (полицията) само з изрично посочените от закона неотложни случаи. Тези органи са длъжни да уведомят незабавно органите на съдебната власт, респ. прокурора, който се произнася в срок от 24 часа от арестуването по неговата законосъобразност (задържане под стража).

АФЕКТ

Психично състояние на силно душевно вълнение и емоционална възбуда, което се отразява върху способността за разумни съображения и контролиране на действията. От гледна точка на наказателното право афектът бива два вида: физиологичен, който води до невменяемост. В някои случаи (при убийства, телесни повреди) афектът, предизвикан от пострадалия с противозаконно действие, дава основание за преквалифициране на деянието в по-леко, респ. за смекчаване на отговорността. Наказателният кодекс не използва термина "афект", а "състояние на силно раздразнение".

АФЕКТЕН УМИСЪЛ

Вид на умисъла, когато решението за извършване на престъплението е възникнало и неговото осъществяване е станало в състояние на силна възбуда (афект). Наличието на афектен умисъл при някои престъпления, когато възникването му е предизвикано от противозаконни действия на пострадалия, води до преквалифициране на деянието в по-леко наказуемо.

Absolutorium iudicium
1. Съдебно решение, което отхвърля иск.

Acta ad probatiõnem.
1. Документи за доказване.

Actio libera in causa

Съзнателно поставяне в състояние на невменяемост (напр. чрез тежко алкохолно опиване), за да се избегне наказателната отговорност, и извършване в това състояние на намислено преди това престъпление. То обаче не освобождава извършителя на престъплението от предвидената отговорност, нито може да се приеме като смекчаващо обстоятелство.

Argumentum ad rem.
1. Доказателство според фактите.

Actio obliqua
Косвен иск.

Actio Pauliana
Отменен иск.

Actio finum regundorum
Иск за установяване на граница.

Ad hoc.
За това, за дадения случай.

Adoptio.
Осиновяване.

Auctoritas legis
Авторитетът на закона.