Елементът <APPLET> се използва за включване в HTML документ на външна програма, наречена аплет и написана на обектно-ориентирания език за програмиране Java. Външното приложение се зарежда в машината на клиента от Web сървъра. Изпълнението на програмния код става в средата и под контрола на Web браузъра. За тази цел клиентският навигатор трябва да притежава възможността за стартиране на виртуална Java машина(Java VM). Версиите на Netscape Navigator след 2.02 и Internet Explorer след 3.02 са в състояние да интерпретират Java аплети.
Езикът за програмиране Java притежава множество достойнства, характерни за модерните програмни езици. Той е обектно-ориентиран и машинно независим. Едно от различията между Java и JavaScript се състои в това, че докато кодът на JavaScript е вграден в HTML кода на документа и се интерпретира непосредствено от Web браузъра, то кодът на Java предварително е компилиран до псевдо-код, след което може да бъде интерпретиран на произволна платформа чрез съответния Java интерпретатор след неговото зареждане.
Аплетът е по-особен вид Java програма, която е състояние да използва ресурсите на Web браузъра и да обогати представянето на информацията с анимация, звук и други специални ефекти. Аплет технологията е представена схематично на Фигура 16-1.
От показаното на фигурата става ясно, че след зареждане на HTML документа, Web браузърът активира Java интерпретатора. Системата за зареждане извлича аплета и започва негото изпълнение в полето на документа. Аплетът се изпълнява от Java Runtime Interpreter, свързан с браузъра. Web браузърът действа като преходна среда между Java Virtual Machine и потребителския интерфейс, с което се гарантира и сигурността за клиента.
При наличие на аплет в една Web страница, Web браузърът изобразява неговото съдържание. Изходите от аплета се изобразяват в предварително дефинирана зона, част от полето на документа (Фигура 16-2).
Създаването на собствени аплети предполага познания и умения по съставяне, прилагане и използване на алгоритми и познания за програмиране на обектно-ориентиран език. Без тези предпоставки, потребителят може да използва готови аплети, достъпни за копиране от публичното Web пространство. Използването на готови или собствени аплети дава възможност да се внесе интерактивност и динамика в иначе статичните по принцип HTML страници. Динамичното обновяване на съдържанието на една HTML страница е технология, която все повече се налага от потребностите на клиента да разплага в реално време с актуална информация, бърз достъп до бази данни, експониране на мултимедийни сцени. Елементите на езикa Java ще бъдат разгледани в отделна глава.
Готови аплети (javacode.class) могат да бъдат копирани за използване
от публичното Web пространство на следните адреси:
http://dir.yahoo.com/Computers_and_Internet/Programming_Languages/Java/Applets/ |
Интегрирането на един компилиран аплет в HTML документа става посредством елемента <APPLET>, въведен от стандарта HTML 3.2. В стандарта HTML 4.0 се въвежда друга възможност за интегриране на аплети чрез елемента <OBJECT>.
Елементът <APPLET> е от непразен вид и има завършващ елемент
</APPLET>.
<APPLET CODE="JavaCode.class" [CODEBASE="Path"] WIDTH=n HEIGHT=n
[ALT="Text"] [ALIGN=TOP|BOTTOM|MIDDLE|RIGHT|LEFT] [HSPACE=n] [VSPACE=n]
[BORDER=n]>
[<PARAM NAME1=cName VALUE="String">] .... [<PARAM NAMEn=cName VALUE="String">] .... </APPLET> |
<HTML>
<HEAD> <TITLE> ... </TITLE> </HEAD> <BODY> ... <APPLET> ... </APPLET> ... </BODY> </HTML> |
Следният пример илюстрира използването на предварително подготвен аплет
(fillarc.class)
за извеждане в полето на HTML документ на кръгова диаграма с оцветени сегменти.
<HTML>
<HEAD> <TITLE> Test of Applets </TITLE> <BODY> <center><p><b>Тест на Java аплет</b></p></center> <APPLET CODE="fillarc.class" WIDTH = 540, HEIGHT=300> Вашият навигатор не е съвместим с Java </APPLET> </BODY> </HTML> |
Интерпретация на кода в полето на браузър - Екран 17.