"Време разделно"

исторически роман

съдържание

 

ОТКЪС ЧЕТВЪРТИ

 

 

         Пътят слизаше стръмно надолу и копитата на конете чаткаха върху облите камъни на калдъръма. Все още от двете страни се вдигаше могъща стара гора, ала всеки път, когато излезехме на поляна, виждахме напред и вдясно плочите от покривите на първото село и всеки път те идеха по-близко. А голямата бяла къща, конакът на местния ага, все още събираше последната светлина на деня и светеше пред нас, на отсрещния склон на планината.
         Не видяхме кога излязоха конниците из къщата. Видяхме ги, когато пресичаха изгърбения каменен мост над реката - около 30-40 души, които бързаха да ни пресрещнат. От високото се виждаше как пришпорват конете си.
         Срещнахме се извън селото, там, където пътят пресичаше широката поляна. Щом излязоха от гората, водачът на хората от селото спря коня си. Конниците му излизаха вляво и дясно от него и се нареждаха като извит лък, издут към нас. А ние идехме насреща им в права редица, като стрела.
         Приближавахме ги ходом и преди да спрем, успях да ги разгледам. Начело стоеше възрастен човек на огромен кон, от ония, които на Запад отглеждаха от векове. Преди те бяха бойни коне на тежките рицари, сега теглеха огромни коли и оряха с двойни плугове. Чудно беше, че такъв кон е попаднал в сърцето на Родопите. Хората бяха въоръжени, ала личеше, че са възседнали набързо конете си - някои яздеха без седла, едни бяха без шапки и в косите им стърчеше слама, ръцете на други бяха кални. Сварили ги бяхме, като работят, тия слуги-войници, ала държаха оръжието си с привикнали, опитни длани и ни гледаха изпод вежди, без страх. Около агата имаше пет-шест души, обкичени с пищови, ножове и ятагани, върху стъкмени коне - тия навярно бяха телопазители.
         Караибрахим спря коня си пред агата и без да проговори минута, че и повече, разглеждаше хората пред себе си.
         Тъй като по всички начини се мъчех да избягвам всяка нерпиятност и усложнение, веднага долових, че и тук назрява сблъскване. Ние идехме отгоре, от вратата на благополучието, както наричаха Цариград, и гледахме отгоре надолу, а тия хора бяха у дома си и сякаш нито видът ни, нито броят ни можеха да ги изплашат и да ги накарат да ни погледнат отдолу нагоре.
         - Кой си ти? - попита Караибрахим.
         - А ти кой си? - попита човекът върху огромния рижав кон.
         Гласът му беше съвсем спокоен, спокойно беше и гладкото му лице с бяла брада, подстригана един пръст високо. Всичко по него беше подредено - чаламата, брадата, чертите по лицето му, моравата му дреха и белите му пръсти. Седеше на коня леко приведен, без да се пъчи, с отпуснати мускули, гледаше с отворени очи, без любопитство - силен, уверен човек, надвил себе си. Всеки косъм от брадата му го слушаше. Не предизвикваше, но и не отстъпваше.
         - Аз съм спахията, Караибрахим, пратеник на везира Мехмед паша, аллах да благослови името му. Това са мои хора.
         Караибрахим беше напрегнат, като превито надолу дърво. През цялото време той се огеждаше наоколо, като че ли се готвеше да скочи. Ако човекът насреща му приличаше на сит звяр от котешки род, Караибрахим беше сокол. Ако човекът насреща беше изгладен като речен камък, Караибрахим беше остър като кремък.
         - Аз съм Сюлейман ага.
         - Нося ти поздрави и заръки от везира.
         Караибрахим само извърна глава и до него застана исарят му, та му подаде няколко свитъка.
         - Ето ти писмо от Мехмед паша.
         Сюлейман ага кимна и един от хората му подакара коня си напред. Писарят целуна печата и подаде свитъка на Сюлейманаговия човек.
         - Ето писмо от бейлер-бега на Румели до каймакамина на нахията Просойна - рече писарят.
         - Аз съм - каза Сюлейман ага.
         - Ето писмо от кадията на Филибе до тукашния кадия.
         - Аз съм - каза Сюлейман ага.
         - Ето писмо от шейха Вани до ходжата на Просойна.
         - Да не би да си и ходжа? - обади се Караибрахим.
         - Не съм - рече Сюлейман ага, - имаме си ходжа.
         За пръв път в очите му като бяла искра светна присмех.
         - Защо ни посрещате като разбойници? - попита Караибрахим. - Хората ти още не свалят ръце от пищовите си.
         Сега видях, че Сюлейман ага не носи никакво оръжие, нямаше дори пояс, за да пъхне в него нож. Ала от дясната му страна стоеше на бял кон главатарят на хората му, човек без косъм по лицето, кьосе, и двете му ръце лежаха върху дръжките на пищовите му. Кьосето държеше главата си леко приведена и гледаше с широко отворени очи. Погледът му беше особен - открит, любопитен, безсрамен. През очите му се виждаше сърцето. Вътре нямаше нищо. Празно беше. Едното му око гледаше Караибрахим, другото - мен.
         - Защо не прати човек да ме предизвести, та да те посрещна, както подобава? - попита Сюлейман ага.
         - Като отвориш писмата, ще разбереш - отоговори Караибрахим. - А сега води ни, защото ще мръкне.
         Сюлейман ага замислено го гледаше. Струваше ми се, че лесно мога да прочета мислите му. Той беше господар на тая долина, навярно много-много не усещаше, че има други хора над него. Никой не му се месеше, никой не му заповядваше. И сега идеше един нахален спахия, водеше сто души конници и сам се канеше на гости.
         - Добре дошъл - рече Сюлейман ага. - Не се помни в нашите села да сме върнали някого.
         Той пак си беше домакинът, а ние- гостите.
         Той дръпна коня си, подковата от конници се счупи пред нас и Караибрахим тръгна напред. Поколебах се дали да го последвам, защото тук нямаше нужда от преводач, говореха турски, ала усетих, че той ме вика до себе си. Когато почти се изравнихме с агата, аня изви коня си и тръгна да ни води. Зад мене се нареди кьосето телопазител с голото лице и голия поглед.
         Когато излязохме на нова широка поляна, Караибрахим мина напред и застана до агата. Огромният жребец на агата, усетил, че друг жребец иска да го задмине, почна да ръмжи като мечка. И целият приличаше на мечка, с къси крака и огромна глава, с рунтава грива и опашка. Не можеше да изцвили, ръмжеше. А Караибрахимовият жребец зацвили ясно и пронизително.
         - Ага - не се сърпях аз и минах от другата му страна, - откъде имаш тоя кон?
         Той полека извърна глава към мене:
         - Ти не си турчин.
         - Франк съм - рекох аз.
         Той посочи някъде към върховете, които се издигаха пред нас:
         - Там има развалини, казват им Турлата. Преда двеста ли, триста години ли имало франкска крепост. Франките отглеждали такива коне. Дядовците ми ги взели от тях и отбирали жребчета и кобили, които да им приличат. Не са такива коне за планината, ала ги отглеждали.
         Триста години дядовците на тоя човек бяха отглеждали коне, които не бяха за планината. Не току-така агата беше тъй подреден и изгладен - триста години реката беше изглаждала камъка. Без да искам, щях да кажа, че зная моя род от времената на Карла Велики.
         Когато агата отново тръгна първи, Караибрахим тихо ми каза:
         - Посрещнаха ме тридесет и девет души. Три и девет - дванадесет. На добро е.
         Веднага го разбрах. Диреше в числото на посрещачите предзнаменование. И аз бях войник, ловец бях, играч бях, дуелирах се - не може човек да се опази от предсказания и лоши или добри признаци, от заклинания, карти и муски. Ала у Караибрахим това беше като болест. Хем той смяташе, че всичко е предопределено, хем непрестанно диреше знаци, които съдбата - според него - непрестанно му даваше. Броеше куршумите в торбичката си, дърветата край пътя, войниците си, посрещачите. Гледаше с кой крак става и с кой крак тръгва конят му. Но усещах, че онова, чувството за голямото предопределние, все е по-силно от тия дребни запитвания до съдата.
         - Тридесет и девет се дели на тринадесет - рекох аз.
         Видях го, че цял почерня, и се учидих, че така дълбоко взема моите думи. Влизахме вече в селото.
         Още не мръкваше. Откога беше залязло слънцето зад върховете, а небето още светеше!
         Затова можах да видя чудото на просойненсия каменен мост.
         Върху оградата на моста жените и девойките бяха наметнали изпраните си халища - готвеха се да посрещат овчарите. Какви халища бяха това, какви багри, какво богатство - не мога да го забравя. Халище до халище стояха едно до друго от двете страни на моста. Изгрев гореше до залеза, цветна поляна се ширваше между синьозелени потоци, снежни преспи открояваха виолетови вечерни гори.
         Каменно беше селото - сивокафяво, с цвета на сърна зиме, сиви бяха камъните, плочите по покривите, гредите на плевниците. А върху изгърбения мост над реката се извиваше дъга.
         Дори Караибрахим спря коня си.
         Тогава от другата страна на моста се втурнаха жени и деца и взеха да грабят халищата си. Мятаха ги върху плещите си, а краката им се преплитаха под мократа вълна и по следите им капеше вода. Смъкнаха горите, поляните, преспите, угасиха изгревите, залезите и пожарите. Остана белият мокър камък, извит в две дъги, като две стени на крепост. След час и влагата от халищата щеше да изсъхне.
         Планината скриваше от нас богатствата си и ни показваше своите студени камънни гърди. Тия халища не бяха прострени да посрещнат нас, неканените гости.
         Караибрахим гледаше, присвил и двете си очи. Хората сякаш бягаха от погледа му.
         А спахиите зад нас зашумоляха, дочуваха се възклицания на почуда, възхищение и радост. Те се радваха на яките женски кръстове, на голите прасци, на очите и на пазвите. Както вълча глутница след дълъг бяг спира и се облизва пред най-после намерените кошари, тъй и спахиите преглъщаха пред богатото село. Баници имаше тук, кокошки и пъстри халища, на които можеш да тръшнеш стопанката. А мъжете блееха с овцете из Беломорието. И работата можеше да се обърне така, че същите жени и моми да излязат на робското пазарище в Одрин.
         Сюлейман ага посочи към конака си:
         - Там има място за всички.
         Караибрахим само кимна и подкара коня си.
         Преброих тридесет и шест ппрозореца на конака, само на стената, която гледаше към нас. Тя се гънеше като стена на крепост и през всеки шест прозореца напред се издаваше по една широка стая с три прозореца. Прозорците бяха на втория кат, първият кат беше построен от камък, с тесни бойници. Ала камъкът почти не се виждаше от зелен здравец, тук-таме почервенял. По тия места още като зидат, слагат между камъните корени здравец. Горният кат белееше варосан, покривът беше от плочи, три високи врати се отваряха под прозорците, а на десния ъгъл имаше каменна кула. Оттатък кулата, в ниското, се виждаше църква - църква с кръст отгоре и с кръстове на гробове наоколо. Досами църквата почваше зид. На зида стоеше изправен човек и гледаше към нас. Трябва да имаше до него петдесет крачки и се виждаше, че косата му е жълта.
         Караибрахим попита, както яздеше до Сюлейман ага:
         - Какъв е тоя човек на оградата?
         - Русин, коняр.
         - Какъв е - правоверен или неверник?
         - Неверник. Купих го от един капитан на галера.
         - Тогава е роб?
         - Роб е.
         - Ага, продай ми го.
         Сюлейман ага сякаш не се изненада от странната молба.
         - Броил съм за него шест хиляди акчета - равнодушно рече той. - Ако още го искаш, твой е.
         Караибрахим измъкна от десния кобур на седлото пищов и без да спира коня си, стреля срещу човека върху оградата. Конярът вдигна ръце на главата си, олюля се, плесна с длани и падна назад. Изчезна от зида.
         Сюлейман ага дори не обърна глава.
         Караибрахим ми рече:
         - Падна назад.
         Има поверие, че трябва да се гледа накъде ще падне първият убит в битката, за да се разбере кой ще я спечели. Ако от твоята войска първата жертва падне назад - ще отстъпиш, ако падне напред - ще победиш. То разбира се, че ако падне първият убит от враговете, победата е твоя.
         - Аго, то важи само за битка - тихо му рекох аз.
         - Битка е - рече той и гласът му изкънтя сред тътнежа на копитата, защото тъкмо влизахме в тъмния тунел на двора. Пътят ни минаваше под сградите, за да излезе във вътрешните дворове.

 

         Какво помня от тая първа вечер? Изморен бях, гледах и слушах като през мъгла.
         Помня как очаквах да изляза от мрака на тунела при входа и как влязохме в друг, зелен мрак, като под вода. Целият вътрешен двор беше покрит от клони на огромно дърво, платан, или както тук му казваха, чинар. Бащата на Сюлейман ага пощадил дървото и изградил около него сградите. Имаше още два вътршни двора. Премерих после стените на двора, бяха повече от двадесет и пет крачки на всяка страна. Дървото покриваше половин декар земя. Имаше шест клона, кората му беше съвсем гладка, жълтозелена, та цялото дърво изглеждаше обелено. Дънерът му трябва да имаше десетина крачки обиколка.
         Това дърво сега го няма. И шестте му клона се счупиха, когато воеводите обесиха на тях повече от сто души турци на един път. А дънерът изгоря, когато подпалихме конака.
         Нашите хора от Караибрахимовия отряд ги пръснаха по стаите на средния вътрешен двор. Когато самият Сюлейман ага развеждаше хората по стаите им, Караибрахим дума не каза. Само за себе си поиска стая, която да не гледа към църквата на неверниците.
         Но когато видя къде слагат конете ни, поиска конят му да се отдели.
         Прав беше. Да се ритне и осакати такъв кон, би било престъпление.
         Турците умеят да отглеждат такива коне, за които ние французите не можем и да сънуваме, въпреки че се хвалим с конете си. Когато пленяваме турски коне, ние ги разваляме за шест месеца. Когато турците пленяват наши коне, за шест месеца ги оправят. Добрият турски кон не знае какво е бич и пръчка. Всеки ден не му се дава една и съща храна, а се храни според това, какво е правил през деня. И се храни в определено време, все едно че правоверен чете молитвата си. Развежда се броени крачки. И конете се държат малко мършави, не като нашите. Пълен, загладен, красив наглед кон не се цени. А кон като Караибрахимовия и двадесетгодишен щеше да бяга така, както е бягал на пет години. Хубав турски кон струва от осемдесет до сто и двадесет дуката. Караибрахимовият кон струваше поне двеста. И Караибрахим беше платил сто дуката да му напишат свещените муски, които беше вплел в гривата му - да не го урочасат.
         Когато спахиите видяха, че всички са настанени в конака, почнаха да роптаят - надявали се бяха, че ще тръгнат из селото. А когато научиха, че ще се плаща храната за конете, и то храна, взета от селяните, взеха да беснеят.
         Всеки четири къщи щяха да се грижат за един кон. На всеки десет коня се даваше по едно момче конярче. За кило овес се плащаше 12 аспри, за центнер слама - 8 аспри, за ока хляб - една аспра, за ока месо - 3 аспри, за товар дърва - 5 аспри.
         А един спахия получаваше по него време 12 аспри на ден. Вместо да забогатеят, те щяха да развържат кесиите си. Ами ако трябваше да плащат и за слугите си? Освен двадесетината спахии и слугите им - повечето турци - имаше власи и молдавци, татари, кюрди, черкези и араби - всичко сто и двадесет души. Само за хляб трябваше да се дават сто и двадесет аспри.
         Ядосаните спахии отидоха при Караибрахим. Той ги гледаше, присвил едно око, и пресмяташе нещо. Може би се радваше, че Сюлейман ага е разгневил хората му.
         Тогава дойде кьосето, което гледаше с насмешливия, безсрамен поглед, и съобщи, че агата плаща всичко, защото спахиите са гости.
         Спахиите поблагодариха скромно - все пак бяха дворяни, - а Караибрахим още повече присви очи.

 

         Стигнали бяхме. За пръв път от пленяването ми при Кандия спирахме някъде. Към тая долина бяхме се стремили и вървяли досега.
         Излязох от конака и застанах на няколко крачки от портата. Огледах се.
         Над мене имаше звездно небе, около мене - планини. Планините стояха като ограда - не се виждаше кой връх е по-напред и кой по-назад, сякаш в тъмнината по-задните бяха приближили и се изравняваха с по-предните, та стояха в черна, равна стена. Над тоя зид по небето грееше някакво сияние - на запад, на север и на юг, - сякаш зад планините горяха пожари. Светлата ивица по-ясно очертаваше линията на върховете, назъбени от еловите и борови гори, като че по оградата бяха набучени остриета, за да не може никой да премине.
         Над главата ми небето беше по-тъмно, с ярки, спокойни звезди. По него летеше облак, но толкова прозрачен, че не закриваше звездите, а само разсейваше блясъка им. Чувах как някъде под конака тече река.
         Планините дишаха заплаха, а небето и реката обещаваха покой. И аз бях спокоен, дишах дълбоко студения въздух и гледах звездите.
         Жив бях. Аз бях пленникът Абдуллах и пленникът Абдуллах живееше.
         Изглеждаше ми чудно и невъзможно, че някога съм бил френски благородник с гръмка титла. Чудно ми се струваше, че сега някъде там, на юг, зад тия планини, се намираше Крит и на него Кандия. Спомних си пустите улици, покрити с парчета мазилка, гюллета и трупове, надупчените стени и насипите, хлъзгави от кървава кал. Не можеше да има такова нещо. Имаше само кръг планини, парче небе над тях и в средата - роба Абдуллах.
         Спомних си за Джулиано от Каподистрия, който оставил турците да влязат в крепостта му, а после вдигнал и тях, и себе си във въздуха. Спомних си как се възхищавах от храбростта му. Да, но той беше мъртъв, а пък аз, Абдуллах, живеех.
         Абдуллах нямаше ни минало, ни бъдеще. Абдуллах нямаше цели. Имаше само една цел - да оцелее. Да живее. Той нямаше път, но беше открил, че човешките пътища не водят доникъде. Важното беше, че върви. Той имаше крачката.
         Лишен от сродници, от приятели, от богатство, Абдуллах беше открил, че притежава най-важното - беше жив. Коприната, перата, броните, любовниците, празненствата, ловът закриваха за френския благородник, неговия предшественик, това най-важно нещо. Абдуллах остана гол и почувства, че живее.
         Какво струваше всичко друго? Аз бях Абдуллах и имах мига.
         Абдуллах имаше тоя миг, звездите, планината. Вековете преди него, вчерашният ден, денят утре и вековете след него - те бяха чужди. Какво струваха звездите, планините, въздухът, ако Абдуллах нямаше мига? Целият свят тънеше в тъмнина, Абдуллах го осветяваше, като държеше своя миг в ръка - като свещ. За тоя миг можеше да се даде всичко.
         Животът ме лъхаше в лицето като вятър, летеше над мене като облак, течеше в краката ми като река. Може ли да хванеш в шепа вятъра, облака, реката? Можеш ли да ги задържиш? Да не ти се изплъзнат? Да живееш значеше да имаш и да нямаш. И да не поискаш да имаш.
         Абдуллах беше разбрал - щом нищо не можеш да задържиш, не бива да посягаш. И Абдуллах не посягаше - той се радваше на единственото, което имаше - на мига, - и се мъчеше да му се радва, без да поиска да го задържи. Защото след него идваше друг миг.

 

         Оставаше ми само една крачка до щастието - да победя мисълта, че миговете щяха да имат край, че един миг ще бъде последен и след това аз - Абдуллах - ще си отида. А вятърът ще духа, облаците ще летят, реката ще тече. И мене няма да ме има.
         През деня успявах да победя тая мисъл, нощем тя ме побеждаваше. Сега беше вечер и не можех да определя кое беше по-силно - дали радостта, че имам мига, или страхът, че човек не може да има нищо.
         Затова не исках да се прибера в конака, стоях пред портата и гледах звездите.
         Казвах си:
         "Радвай се! Живееш!"
         Знаех, че това спокойствие около мене ще изчезне, че тая тиха долина ще кънти от писъци и стонове и ще се озари от пожари. Това беше следващ миг. Събирах сили, за да мога и тогава да запазя спокойствие, да стоя настрана, да не посягам. Все пак не вярвах докрай на Абдуллах - много отскоро го познавах.
         Можех ли да помогна някому? Никой никому не може да помогне. Мигът не се заема.
         Стресна ме Караибрахим. Той винаги се движеше безшумно. Каза ми, като огледа планината, без да вдигне поглед към небето:
         - Дадоха ти отделна одая, до одаята на Сюлейманаговия билюкбаши Дельо. Слушай добре какво ще се говори.
         Трябваше да подслушвам. Изследвах внимателно Абдуллах - не го болеше много. За мига можеше да се плати всичко.

 

         Стаята ми беше широка, с три прозореца, цялата обкована с дърво. Двете стени бяха целите в долапи. Отворих ги - бяха празни. Дървото още миришеше на смола, а може би благоуханието идеше от прозореца, под който почваше гората.
         Още първата вечер имаше какво да кажа на Караибрахим. Пред съседната врата се спряха стъпки, чух непознат глас - груб и прям, пълен с присмех. Помислих, че е на Дельо, и после разбрах, че не съм сбъркал.
         - Каквото и да сториш, все ще сбъркаш. Ако на царен угодиш, на овчарен ще развалиш. Ако на овчарене угодиш, царен ще разсърдиш. Затова прави каквото се сетиш, ала запомни - на твоя забитлик е дошел краят.
         - Мълчи, куче - отвърна гласът на Сюлейман ага. - Още те храня, та да ме лаеш.
         Легнах си, ала не успях да заспя. Аз бях жив, но и всичко около мене живееше.
         Живееше къщата. Живееха стените й, покривът, вратата, прозорецът, подът. Нещо скърцаше, пукаше, шумолеше с невидими стъпки и се наместяше за сън. Живееше не само това, което виждах, но и сърцевината на дървото и на камъка.
         А през прозореца нахлуваше другият, големият живот. И той оживяваше къщата с люлеенето на цветето в саксия на прозореца, с полъхването на въздуха в стаята, с ответното проскърцване на старата врата.
         Навън живееше вятърът, живееше гората, живееше реката. И всеки пееше своята песен.
         След тая първа нощ стотици нощи поред съм слушал песента на вятъра, песента на гората и песента на водата. Тихи, едва чути песни, песни с пълно гърло, песни на буря и порой. От песента, когато човек се радва, че е под покрив, а навън пее планината, до песента, когато той разбира, че покривът му е само измама и че планината може да направи и с покрива му, и с него каквото поиска.

 

 

откъс пети

            Обратно към Антон Дончев