Услуги в мобилните мрежи

Тази тема дава общ поглед върху услугите, които се предлагат на абонатите в мобилни мрежи. Тя запознава с основните видове услуги и описва техните функции и свойства.

При усвояване на материала трябва да се обърне внимание на следното:

8.1 Видове телекомуникационни услуги

Мобилните мрежи имат възможности за осигуряване на много видове услуги за предаване на реч, съобщения и данни. Повечето от тези услуги са съвместими с услугите, предлагани от други типове мрежи (обикновено обществената комутируема телефонна мрежа).

Услугите, предлагани в съобщителните мрежи (в това число и мобилните мрежи), най-общо може да се класифицират в две основни групи: основни и допълнителни. Основните услуги са налични за всички абонати на мрежата и биват носещи и телеуслуги (обяснени са по-долу). Например, възможността да се правят телефонни повиквания за реч е основна услуга. Допълнителните услуги са налични само при абонамент. Те се комбинират с основни услуги, за да създадат по-усъвършенствани услуги, с по-големи възможности, които да се предложат на потребителите (например пренасочване на повикване). Въвеждането на свойства и услуги в мобилните мрежи се реализира на етапи.

Фиг. 8.1 показва връзката между носещите услуги, телеуслугите и допълнителните услуги като телекомуникационни услуги, предлагани на абонатите. Този пример показва, че допълнителните услуги може да са съставени от една или повече носещи услуги и телеуслуги.

Основните телекомуникационни услуги се разделят в две категории:

 

Фиг.8.1 Типове услуги

Фиг. 8.2 показва типична GSM носеща услуга. На тази фигура мобилният телефон изпраща данни към компютър, който е свързан към обществената телефонна мрежа (в офис). В този пример носещата услуга са данни с комутация на канали, които се предават със скорост 9.6 kb/s.

Фиг. 8.2 Носеща услуга

Фиг.8.3 показва типична GSM телеуслуга. На тази фигура потребителят желае да изпрати факс от факс-машина, която е свързана към неговия мобилен телефон. Телеуслугата включва обработка на информацията в крайното оборудване на потребителя. Системата прави проверка, за да определи дали данните са приети без грешки. Ако данните са приети с грешки, се изпраща заявка към мобилния телефон да предаде отново загубената част от данните. Телеуслугата факсимиле осигурява изпращане на факса през GSM мрежата без грешки.

Фиг.8.3 Телеуслуга

8.2 Носещи услуги в мобилните мрежи

С носеща услуга мобилната мрежа осигурява път за предаване на данни между две точки за достъп и интерфейс потребител-мрежа. Мрежата е отговорна за доставянето в един интерфейс на това, което е получено в друг интерфейс.

Носещите услуги предоставят възможност на абонатите да изпълняват такива приложения като:

8.3 Телеуслуги в мобилни мрежи

Телеуслугите биват: предаване на реч, спешни повиквания, предаване на факс, гласова поща и предаване на кратки съобщения.

Изпращане Þ Съхранение Þ Доставяне Þ Извеждане

Фиг.8.4 Изпращане на кратко съобщение от компютър към мобилен телефон

8.4 Допълнителни услуги в мобилни мрежи

Пренасочване на повикване: Услугата осигурява на абоната възможност за пренасочване на входящи повиквания към друг телефонен номер в следните случаи:

Забрана за изходящи повиквания: Абонатът може да активира или деактивира тази услуга от мобилния си телефон с разнообразни възможности за ограничаване на изходящи повиквания. Например, абонатът може:

Забрана за входящи повиквания: С тази функция абонатът може откаже приемането на входящи повиквания. Това е желателно, тъй като в някои случаи виканият мобилен абонат се таксува за части от входящото повикване (например по време на международен роуминг). Има две възможности за забрана на входящи повиквания:

Информация за таксуване: Услугата осигурява на мобилния телефон информация, необходима за изчисляване на таксата за повикването. Тази информация се осигурява при изграждането на връзка. Таксите се посочват по време на повикването. За входящо мобилно повикване услугата предлага информация за стойността, свързана с роуминга.

Таксуване по сметка: Услугата дава възможност на абоната (например бизнес-абонат) да посочи номер на сметка, на която може да се таксува за дадени компоненти на повикването. Може да се посочат различни кодове за различни повиквания.

Задържане на повикване: Услугата разрешава на абоната да задържи текущото повикване, за да направи ново повикване или да приеме чакащо повикване. Комуникацията с оригиналното повикване може да се възстанови повторно.

Изчакване на повикване: Услугата известява мобилния абонат, докато е зает с повикване, обикновено с отличителен сигнал, че има друго входящо повикване. На новото повикване може да се отговори, то може да се отхвърли или да се игнорира. Входящото повикване може да бъде от всеки вид основна услуга, включително предаване на реч, данни или факс. Няма известяване в случай на спешно повикване или кратко съобщение. Услугата се използва с услугата “Задържане на повикване”.

Прехвърляне на повикване: Услугата разрешава на абонат, който е във връзка с друг абонат А, да приеме ново повикване от абонат Б, да свърже абонати А и Б, т.е да прехвърли новото повикване на абонат А и да напусне връзката. Услугата се използва с услугата “Задържане на повикване”.

Услуги за идентификация на викащата линия: Тези допълнителни услуги покриват представянето и ограничаването на идентификацията на викащата линия. Представянето на идентификацията на викащата линия осигурява на викания абонат номера на викащия абонат. Ограничаващата услуга дава възможност на викащия абонат да ограничи представянето на своя номер в мобилния телефон на викания абонат. Ограничението е с по-голям приоритет от представянето.

Фиг. 8.5 Извеждане на екран на идентификацията на викащата линия

Представяне/ограничаване на идентификацията на свързаната линия: Допълнителните услуги осигуряват на викащия абонат ISDN номера на свързания (викания) абонат. Ограничаването разрешава на викания абонат да забрани представянето. Ограничаването е с по-голям приоритет от представянето.

Конферентна връзка: Предоставя възможност за разговор между до шест потребителя. Тази услуга може да се използва само с услуга за предаване на реч. Фиг.8.6 показва поетапното изграждане на конферентна връзка от трима участника – два фиксирани и един мобилен телефон. На фигурата в началото мобилният телефон и фиксираният телефон 1 са в разговор. По време на разговора абонатът на мобилния телефон задържа повикването с фиксирания телефон 1, активира услугата “конферентна връзка” (чрез натискане на определен бутон или комбинация от бутони) и след това избира номера на фиксирания телефон 2. След свързването на телефон 2 връзката е изградена между трите телефона.

Фиг.8.6 Конферентна връзка между два фиксирани и един мобилен телефон

Затворена група от абонати: Разрешава на абонатите да се свързват към обществената комутируема телефонна мрежа (или ISDN мрежата) и вероятно към други мрежи, за да формират групи, в които достъпът е ограничен.