Тази тема дава общ поглед върху различни трафични ситуации. Тя описва взаимодействието между елементите на мрежата в различни случаи на използване.
При усвояване на материала трябва да се обърне внимание на следното:
7.1 Управление на мобилността
Управлението на мобилността е процес на непрекъснато следене на местоположението на мобилните телефони в безжични системи. Обикновено то включва регулярното им регистриране. Мобилните телефони се регистрират автоматично, поне когато се включат и когато се изключат. При придвижване из мрежата мобилните телефони трябва да докладват на мрежата своето местоположение. Регистрирането или изменението на местоположението се правят, когато мобилният телефон е включен, но не участва в активна връзка, т.е. е в свободен режим.
За да получи обслужване от мрежата, мобилният абонат трябва да се провери за автентичност, т.е. да се удостовери, че той е действително този, за когото се представя. В GSM проверката за автентичност се прави, като се използва информация, записана върху SIM-картата. Абонатът може да постави своята SIM-карта и в чуждо мобилно оборудване и да ползва услугите, за които е абониран, като бива таксуван за негова сметка.
Независимо от местоположението му в мрежата, ако проверката за автентичност е успешна, мобилният абонат може да направи изходящо и да приеме входящо повикване. Нещо повече, докато е в активна връзка, със смяна на клетката се запазва непрекъсваемостта на комуникацията т.е. мобилният телефон сменя използвания радиоканал, без това да се усети от абоната. Това превключване на канали при смяна на клетката по време на активна връзка се нарича хендоувър. Изходящо повикване, входящо повикване и хендоувър са процедури, които мобилният телефон изпълнява, когато е в активен режим.
В тази глава е описана основната функционалност при:
7.2 Регистриране и изменение на местоположението
Фиг.7.1 дава пример за регистриране и изменение на местоположението в GSM мрежа.
Фиг.7.1 Регистрация и изменение на местоположението
Мрежата е разделена логически на четири области на местоположение: LA1, LA2, LA3 и LA4, всяка от които съответства на област на обслужване на един контролер на базови станции. На фигурата са показани две мобилни централи – MSC1 и MSC2, всяка от които управлява по два контролера. Централата MSC1 обслужва абонатите в областите на местоположение LA1 и LA2, a централата MSC2 обслужва абонатите в областите на местоположение LA3 и LA4.
Процедурата по регистриране в GSM може да се стартира и при поставяне на SIM-картата в мобилния телефон. Потребителят получава достъп чрез вмъкване на интелигентната карта в мобилния си телефон и тогава процесът на регистрация започва, както е описано на стъпка 1.
7.3 Функции за защита
Защитата в мобилните мрежи обхваща четири области: проверка за автентичност (дали абонатът е този, за когото се представя), шифроване, идентификация на оборудването и защита на идентификацията на абоната.
7.3.1 Проверка за автентичност
Когато се регистрира нов абонамент в GSM мрежа, на мобилния абонат се дават:
Параметрите Ki и IMSI се използват в мрежата за идентификация на мобилния абонат. Те се съхраняват и в SIM-картата, и в центъра за проверка на автентичността (AUC). Центърът за проверка на автентичността използва Ki и IMSI, за да изчисли параметър за идентификация, наречен белязан резултат SRES (signed result). Белязаният резултат SRES се изчислява като функция на секретния ключ Ki и случайно число RAND (random), генерирано от центъра за проверка на автентичността. Случайното число RAND и SRES се съхраняват в домашната база данни и се използват при изграждане на връзка.
Фиг.7.2 Проверка за автентичност в GSM
Изграждането на връзка или регистрацията не се приемат преди да се изпълни проверката за автентичност. Използвайки IMSI на мобилния абонат, мобилната централа извлича съответните RAND и SRES от домашната база данни. Случайното число RAND се изпраща към мобилния телефон, който използва запомнената стойност на Ki, за да изчисли SRES. След това мобилният телефон връща своя изчислен резултат SRES към мобилната централа, където той се сравнява с SRES, изчислен от центъра за проверка на автентичността. Ако стойностите съвпадат, мобилният телефон получава обслужване, ако не – достъпът се отхвърля.
7.3.2 Шифроване
Тъй като на практика радиокомуникациите може да бъдат подслушани от всеки, защитата от неправомерен достъп до информацията по въздушния интерфейс е важна функция в една мобилна мрежа.
Най-доброто решение е шифроване на информацията по въздушния интерфейс, както по трафичните канали, така и по каналите за контрол. Тъй като шифроването на речта изисква цифрово кодиране, то не може да се използва в аналогови мобилни мрежи. По принцип каналите за контрол може да бъдат шифровани и в аналогови, и в цифрови системи, но шифроване се използва най-вече в мрежи, които имат цифрови канали за контрол като GSM и D-AMPS.
В GSM речта се шифрова по следния начин (фиг.7.3):
Фиг.7.3 Шифроване (криптография) в GSM
Освен белязания резултат SRES, центърът за проверка на автентичността изчислява и ключ за шифроване Кс, използвайки Ki и RAND. Този ключ се съхранява в домашната база данни заедно с RAND и SRES. При проверката за автентичност мобилният телефон също изчислява стойността на Kc, като използва RAND, прието от мобилната централа и Ki, което е съхранено върху SIM-картата. Ако резултатът от проверката за автентичност е одобрен, мобилната централа изпраща на базовата станция (през контролера) ключа за шифроване Kc, за да се използва при операциите за шифроване/дешифриране. След това контролерът изпраща команда за преминаване в режим на шифроване към мобилния телефон. В отговор последният изпраща шифровано потвърждение за преминаване в режим на шифроване, което ако може да се интерпретира от базовата станция, дава възможност да се продължи сигнализацията и комуникацията. Всички сигнали от тук нататък, включително речта, са шифровани.
Фиг.7.4 обобщава функциите на центъра за проверка на автентичността, свързани със защитата.
Фиг.7.4 При заявка за проверка на автентичността се осигурява тройката параметри: RAND, SRES и Kс
7.3.3 Проверка на оборудването
Целта на проверката на оборудването е да се получи увереност, че в мрежата не се използват откраднати или нямащи право на обслужване мобилни телефони. Всеки мобилен телефон има номер – в GSM се нарича международна идентификация на мобилното оборудване (IMEI – International Mobile Equipment Identity). По време на изграждане на връзка мобилната централа може да поиска от мобилния телефон този номер и да го провери във възел на мрежата, наречен база данни за проверка на оборудването - EIR (в GSM). Ако номерът е забранен или непознат, опитът за връзка се отхвърля.
Проверката на оборудването е показана на фиг.7.5.
Фиг.7.5 Проверка на оборудването в GSM
7.3.4 Защита на идентификацията на абоната
Защитата на идентификацията на абоната означава, че операторът се опитва да защити потребителския номер IMSI от неправомерно подслушване. На практика уникалната международна идентификация IMSI се предава по въздуха, само когато мобилният телефон се включи. В диалога между мобилния телефон и мрежата се използва временна идентификация на мобилния абонат (Temporary Mobile Station Identity - TMSI в GSM). Мобилната централа дава на мобилния телефон случайно избрана временна идентификация TMSI при всяко изграждане на връзка.
7.4 Изграждане и разпадане на връзки за повиквания към и от мобилни телефони
Фиг.7.6 показва как се изгражда връзка между телефон във фиксирана мрежа и мобилен телефон в мобилна мрежа.
Фиг.7.6 Изграждане на връзка от фиксиран телефон към мобилен телефон
Примерът показва колко е важно мобилният телефон не само да се регистрира, когато се включи, но и когато влезе в нова област на местоположение. Необходимо е той да докладва и когато се изключи. Информация за това, че мобилният се е изключил се съхранява в MSC, която я приема и в HLR. Следователно, ако мобилният телефон в момента е изключен и има към него входящо повикване, последното ще бъде спряно на ниво централа-шлюз.
В общи линии процедурата по разпадане на връзката е същата, както във фиксираните мрежи.
Процедурата по изграждане на връзка от мобилен телефон е по-проста, поне що се отнася до маршрутизацията. Централата-шлюз се включва само, ако се прави повикване към мобилен телефон в друга мобилна мрежа или към фиксиран телефон. За връзки между мобилни телефони в една и съща мрежа централата-шлюз не се използва. По-специален е случаят, когато в клетката няма свободен трафичен канал. Тогава мрежата изисква от мобилния телефон да направи нов опит в съседна клетка.
7.5 Превключване на канали при смяна на клетката – хендоувър
7.5.1 Локализиране
Тъй като по време на активна връзка мобилният телефон може да смени базовата станция, а понякога и мобилната централа, мобилната мрежа трябва да включва функционалност за хендоувър (превключване на канали, фиг.7.7).
Обикновено причината за хендоувър е измерено ниско ниво на сигнала и лошо качество на връзката.
В GSM мобилният телефон непрекъснато измерва нивото на сигнала и качеството на връзката с базовата станция, която го обслужва и нивото на сигнала на канали за контрол на съседните клетки. Измерванията се правят в права посока, докато мобилният телефон е в активен режим. Резултатите от измерванията се изпращат към базовата станция през определени периоди от време.
Обслужващата базова станция измерва нивото на сигнала и качеството на връзката в обратна посока.
Фиг.7.7 Хендоувър – смяна на базовата станция по време на активна връзка
Измерванията от базовата станция и мобилния телефон се изпращат на контролера на базови станции под формата на отчети от измерванията (фиг.7.8). На основата на тези отчети контролерът решава дали е необходим хендоувър и към коя клетка. Това се нарича локализиране.
Фиг. 7.8 Измерванията се изпращат към контролера на базовите станции
В момента, в който се контролерът реши, че дадена съседна клетка предлага по-добри параметри на връзката от обслужващата клетка, се прави опит за хендоувър.
При неблагоприятни условия превключването на канали в мобилната мрежа по време на активна връзка може да попречи на повикването. Следователно, превключването трябва да се прави без смущения. Лоши, със смущения връзки се прекъсват често поради недобре изпълнен хендоувър. Това води до неудобства за абонатите, които могат да се абонират при друг оператор или просто да спрат да използват своите мобилни телефони.
7.5.2 Видове хендоувър
Има четири вида хендоувър:
Фиг. 7.9 Вътрешен за базовата станция хендоувър
Фиг. 7.10 Вътрешен за контролера на базови станции хендоувър
Фиг.7.11 Вътрешен за мобилната централа хендоувър
Фиг. 7.12 Външен за мобилната централа хендоувър
7.5.3 Пример за хендоувър
Фиг.7.13 илюстрира сложен случай на външен за мобилната централа хендоувър в GSM.
Мобилният телефон е в клетката на BTS112 и се придвижва към клетка на BTS211. Клетката на BTS112 се управлява от контролера BSC11, който е свързан с централата MSC1, а клетката на BTS211 се управлява от контролера BSC21, който е свързан с централата MSC2. Нека първоначално връзка е изградена между абонат във фиксираната мрежа през централа-шлюз GMSC, MSC1, BSC11, BTS112 и мобилния телефон.
Базовата станция BTS112 е докладвала на контролера, към който е свързана, направените от нея и мобилния телефон измервания. Функцията локализиране в BSC11 e определила необходимост от хендоувър за мобилния телефон. От измерванията на нивото на сигнала на съседните клетки (включително клетки, принадлежащи на друг контролер и друга мобилна централа) BSC11 може да определи най-добрия кандидат за хендоувър - клетка BTS211. Контролерът BSC11 е открил, че той не е отговорен за нея.
Фиг.7.13 Изпълнение на външен за мобилната централа хендоувър
Процесът на хендоувър е завършил. Ако избраната клетка не приеме хендоувъра, се избира следващата клетка, подходяща за смяна.