Усъвършенствувана Мобилна Телефонна Система. Analog comes digital.




През 1983, аналоговия клетъчно-телефонен стандарт наречен AMPS (Advanced Mobile Phone System) (Усъвършенствувана Мобилна Телефонна Система) беше одобрен от ФКК и първо използван в Чикаго. AMPS използва честоти между 824 (Мхц) и 894 Мхц за аналогови клетъчни телефони. За да насърчи конкуренцията и да задържи цените ниски, U. S. правителството изисква присъствието на два носителя във всеки пазар, известен като А и B носители.

Носителите А и B са зададени всеки с 832 честоти: 790 за глас и 42 за данни. Чифт честотите (един за предаване и един за приемане) са използвани да създадат един входно-изходен канал. Честотите използвани в аналоговите гласови канали са 30 kHz --30 kHz е избран като стандарт тъй като това дава на гласа качество сравнимо със стационарен телефон.

Предаване и приемане на честоти от всеки гласов канал става на 45 Мхц за да може да издържи системата на едновременно общуване. Всеки носител има 395 гласови канала , също и 21 служебни канала за регистрация и други служебни функции.

Версията на AMPS известна като (Narrowband Advanced Mobile Phone Service) Narrowband Усъвършенствувана Мобилна Телефонна Служба (NAMPS) включва цифрова технология за да позволи системата да понесе три пъти повече разговори от оригиналната версия. Въпреки че използва цифрова технология,тя все още е аналогова. AMPS и NAMPS само работят в обхват 800-Мхц и не предлагат много от услугите на цифровата клетъчна технология, както например, електронна поща и сърфиране в Мрежата.


Цифровите клет. телефони използват същата радио технология като аналогови телефони, но по различен начин. Аналоговите системи не напълно използват сигнала между телефона и клетъчната изчислителна мрежа -- аналогови сигнали не могат да бъдат компресирани и манипулирани толкова леко както дигитален сигнал. Това е причината защо много кабелни компании превключват на цифрови системи. Учудващо е колко по-ефективна може да бъде една цифрова система.

Цифровите телефони преобразуват вашия глас в двоичната информация (1 и 0) и след това я компресират. Това компресиране позволява между три и 10 цифрови клет. телефонни разговори да заемат мястото на един единствен аналогов разговор.

Много цифрови клетъчни системи разчитат на честотно автоматично превключване (FSK) (frequency-shift keying) за изпращане и получаване на данни посредством AMPS. FSK използва две честоти една за единиците (1) и друга за нулите (0), редувайки бързо двете честоти. Интелигентната модулация и кодиране на схеми тук са необходими за преобразуване на аналогова информация в цифрова, за компресиране и декомпресиране на информацията докато достигне приемлива степен на качество [на звука]. Всички това означава, че дигиталните клетъчни телефони трябва да притежават голяма производителност!

следва>>