Исторически се е получило така, че най-развитата система за връзка в света е телефонната мрежа. За съжаление телефонните връзки са проектирани да пренасят информация в диапазона 300Hz – 4000Hz откъдето идва и така нареченият проблем на последната миля т.е. това е участъка от абоната до неговият доставчик. Най- разпространеното решение са аналоговите модеми, които позволяват скорости до 56К и то при добри условия. Другото възможно решение на проблема (последна миля) е ISDN достъпа, който е изцяло цифров, но тук отново
Какво е цифрова линия ? Това е постоянна некомутируема връзка
между абонат и доставчик, която е физически чифт или два
чифта на края, на които са т.н. xDSL устройства.
HDSL (High Bit-Rate Digital Subscriber
Line) осигурява симетрична връзка .
Оборудването, което е базирано на основата на тази
технология се появява като алтернатива на линиите T1
(1.544 Мбит/с) и Е1 (2048 Мбит/с) съответно
разпространени в Америка и Европа където бяха основен
метод за организация на цифрови съединиения .
Далечината, на която може да има връзка по обикновените
медни телефонни кабели е до 3.5/4 km. Развитието на тази
технология довежда до по масовото разпространение на
HDSL II, която гарантира същите характеристики като
HDSL, но използвайки само една медна
двойка. Към момента най-добре се представя методът CAP, която е най-често срещана в HDSL устройствата. Това е метод, при който се използва амплитудно – фазова модулация без носеща. Модулацията CAP64 осигурява предаване за един такт на 6 бита информация а CAP128 на 7 бита, което сравнено с 2 бита при 2B1Q и 1 бит при HDB3 е изклщчително предимство. Това позволява да се ограничи спектъра на излъчваните по линията сигнали, което довежда до по-добрата съвместимост и устойчивост при работа.
Освен технологиите изброени по-горе двупосочна връзка може да се изгради и с използване на безжични решения в обхвата, който е разрешен за гражданско използване без специални условия 2.4 Ghz. Този начин на връзка изисква разполагане на антенни системи при клиента и доставчика, които задължително следва да имат оптична видимост помежду си. Предимствата на този начин са, че няма месечна такса към телекомуникационният оператор, който осигурява свързаност например БТК . Недостатъците са, че връзката зависи повече от атмосферните условия, първоначалната инвестиция е голяма и освен това обхвата не е гарантиран т.е. всички могат да го използват и респективно да си пречат. Обикновено подобен тип връзки са устойчиви и работят в покрайнините на големите градове, по-малките населени места и по направления където няма други такива съоръжения. Тази технология се препоръчва за резервиране на основна кабелна линия. Когато се използва за основна връзка следва проектирането и изграждането на комплекса от съоръжения и антени да бъде извършено много професионално и внимателно.
|