6.3 Пренос

Системата HDSL осигурява пренос на информацията в двете посоки по двупроводната медна абонатна линия. Преносът се осъществява в двете посоки едновременно чрез използването на схема за подтискане на ехото. Методът с подтискане на ехото може да се илюстрира по следния начин.
Виж ETSI TS 101 135 V1.5.3.

TX-предавател EC-схема подтискаща ехото
RCV-приемник HB-хибридна схема
Вследствие нееднородността на линията (участъци с различно сечение на проводника, неравномерност в усукването и др.) се получават отражения на сигнала – така нареченото ехо.

Схемата, подтискаща (отстраняваща) ехото EC, генерира сигнал еквивалентен на отразения сигнал (ехото) на сигнала, който се предава по линията и го изважда от пълния приет сигнал. По този начин на приемника RCV се подава само действителния сигнал.

Пренос:

-Пренос по три чифта се реализира, като три HDSL приемопредавателя работят паралелно всеки със скорост 784kbit/s.
-Пренос по два чифта се реализира, като два HDSL приемопредавателя работят паралелно всеки със скорост 1168 kbit/s.
-Пренос по един чифт се реализира, като един HDSL приемопредавател работи паралелно със скорост 2320kbit/s.


Линиен код-използва се линиен код 2B1Q.
Информацията по линията се предава кодирана с линийния код 2B1Q.

Структура на рамката
Потребителската информация, (ISDN първичен достъп, 2 Mbit/s наета линия, 2Mbit/s достъп до SDH и др.) групирана в рамки AF (Application Frame), се подават на входа на функционалния блок M (Mapping). Рамките потребителска информация, се интегрират във функционалния блок М в рамки CF (Core Frame), с дължина 500 m s. като всяка рамка съдържа информация с обем 144 byt-а.

Рамките CF с параметри 144bytes/500m s формират непрекъснат поток от битове със скорост 2304 kbit/s, който се разделя на два или три паралелни потока HDSL рамки. Разделянето става на принципа - байт за байт. Всяка от HDSL рамките се подава на съответния HDSL приемопредавател, който я изпраща по линията. Номиналната дължина на HDSL рамката е 6 ms.
 
 

Рамката е разделена на четири групи, като започва със синхронизираща дума дълга седем символа.
Всяка група в рамката започва с един символ оверхиид и съдържа 12 блока информация.
Всеки блок информация съдържа един оверхиид – bit Zmn и 12 byt-а информация.
 
 

Bit-oвете Zmn дефинират чрез m - номера на чифта (m = 1 до 3, в случая се използват три чифта за пренос) и чрез n – поредния номер на блока в рамката (n.= 1 до 48).

Следователно рамката е съставена от една синхронизираща дума, 16 оверхиид символа, 48 Zmn bit-а и 576 byt-та информация.

Предвидено е рамката да завършва с два символа. Тези символи винаги се използват заедно, което означава, че рамката или завършва с тези два символа или завършва без тях. В първия случай рамката е с дължина 2353 символа, което е равно на (6 + 1/392) ms и съответства на номиналната HDSL тактова честота. Във втория случай рамката е с дължина 2351 символа, което е равно на (6 - 1/392) ms и се стреми към 2352 символа или 6 ms.

Приемникът оценява дължината на пристигащата поредна рамка на базата на синхронизиращата дума, която е в началото на следващата рамка и в съответствие с това е в състояние да настрои демултиплексирането на потока от данни.