3.2 Параметри на усуканата двойка

За да бъде двупроводната медна абонатна линия реализирана с усукана двойка добра преносна среда за обмен на информация, дори и за традиционната телефонна връзка, тя трябва да отговаря на определени условия.

Кабел състоящ се от четири чифта (усукани двойки)

3.2.1 Симетрия

Симетрията на усуканата двойка представлява определящата характеристика на кабела, в който тя участва, тъй като влияе върху болшинството от останалите негови свойства. При протичане на електрически ток по проводника около него се образува електромагнитно поле. Взаимодействието между електромагнитните полета и тоководещите проводници оказва отрицателно влияние върху качеството на предаваните по тях сигнали. В двата проводника на симетричната усукана двойка електромагнитните смущения индуктират еднакви по амплитуда сигнали намиращи се в противофаза. Вследствие на това сумарното излъчване на “идеалната усукана двойка” се стреми кум нула. На практика не може да се постигне пълна симетрия по продължение на цялата линия, поради което се получават изкривявания в предаваните сигнали.

Усукани двойки, усукани една спрямо друга с различна стъпка на усукване

Когато кабелът се състои от повече от една усукана двойка, то за избягване на взаимни влияния между отделните двойки, което би нарушило електромагнитния баланс на кабела, отделните двойки се усукват с различна стъпка.

3.2.2 Импеданс

Както всеки проводник и усуканата двойка има съпротивление по променлив ток. Това съпротивление може да бъде различно за различните честоти. Обикновено импедансът на усуканата двойка се дава като 100 W или 120 W. За “идеалната усукана двойка” импедансът трябва да бъде еднакъв за цялата дължина на кабела. В местата където има нарушаване на еднородността на импеданса се получава така наречения ефект на отражение на сигнала, което от своя страна влошава качеството на предаваните сигнали.

Често като причина за нарушаване на еднородността на импеданса се счита промяна (неравномерност) на стъпката на усукване на усуканата двойка, прегъване на кабела при полагане или друг механичен дефект.

Неравномерно и равномерно усукани двойки
 
 




Проблеми при прегъване на усукана двойка

3.2.3 Затихване на сигнала Attenuation

Затихване на сигнала за усуканата двойка характеризира степента на загуба на мощност на сигнала при предаването му по линията. Изчислява се като отношението на мощността на сигнала получена в края на линията към мощността на сигнала подаден на входа на линията. Тъй като стойността на затихването на сигнала се изменя с нарастването на честотата, то същото трябва да се измерва за целия диапазон на изменение на честотите. Затихването на сигнала в линията се изразява в децибел (dB) за единица дължина.

3.2.4 Прислушване Crosstalk

Прислушване (смущение от съседен чифт) – дели се на два типа:

Прислушване в близкия край NEXT – или преходно затихване между чифтовете в многочифтов кабел измерено в близкия край, (от страна на предавателя на сигнала). NEXT числено е равен на отношението на подавания сигнал от един чифт към получения индуктиран сигнал в друг чифт. Изразява се в децибели (dB). NEXT трябва да се измерва за цялата използвана честотна лента.
 
 

Прислушване в близкия край NEXT

Прислушване в далечния край FEXT – или преходно затихване в далечния край, характеризиращо влиянието на сигнала от един чифт върху друг чифт. FEXT се измерва посредством подаване на изпитвателен сигнал по един чифт от кабела и измерване на индуктирания сигнал в друг чифт в далечния край, т.е. от страна на приемника. FEXT се изразява в децибели (dB) и представлява отношението на тестовия сигнал към индуктирания. FEXT се измерва за целия използван диапазон от честоти.
 
 

Прислушване в далечния край FEXT



3.2.5 Обратно затихване RL (Return Loss)

При предаване на сигналите по линията възниква така наречения ефект на отражение на сигнала в обратна посока. Стойността на отразения сигнал Return Loss или обратното затихване е пропорционално на затихването на отразения сигнал.

Тази характеристика е много важна за случаите когато по усуканата двойка се предават сигнали в двете посоки, т.е. при работа в пълнодуплексен режим.

Достатъчно голям по амплитуда отразен сигнал може да “изкриви” предаваната информация в обратно направление. Обратното затихване се изразява като отношението на мощността на правия сигнал към мощността на отразения сигнал.