3.1 Сигнализация потребител – мрежа

Сигнализацията между потребителските крайни устройства и ISDN мрежата се осъществява по D-канала, т.е. D-каналът на ISDN абонатния достъп се използва за “транспорт” на сигнализационната информация, с която се управлява комуникацията по трафичните В-канали. Протоколът в D-канала е изграден на базата на първите три слоя (1 до 3 слой) от OSI (Open Systems Interconnection) модела. Той е разработен от ITU-T и е специфициран в Препоръка Q.931. Протоколът е известен още и под името DSS1 (Digital Subscriber Signalling N1).

DSS1 е абонатна сигнализация за повиквания с комутация на канали, като се използва отделен сигнален канал. По него освен сигнализационна информация може да се пренася и пакетна информация. Осигурява обмена на информация между потребителските терминали и ISDN мрежата.

За еталонните интерфейсни точки S и Т абонатната сигнализация е стандартизирана по еднакъв начин за всички интерфейсни структури, видове достъп и услуги.

Сигнализацията в D-канала използва протокола за достъп LAP-D, който представлява едно приложение на сигнализацията по общ канал С7 в абонатната линия.

Стандартите описващи протокола в еталонна точка S/T на ISDN – основен достъп 2B+D16 са:




Фиг. 3.1.1 Протокол в еталонна точка S/T

Обменът на информация в D-канала се осъществява в пакетен режим. На физикално ниво отделните пакети са разделени помежду си от битове наречени D-канални битове (D-channel bits). D-каналните битове са отделени от В-каналите (В1 и В2) чрез октети. Това може да се види на фиг.3.1.2.




 
 

Фиг.3.1.2 Протокол в D-канала

Едно опростено описание на протокола от слой 1 до 3 може да се представи по следния начин (виж и фиг.3.1.2):

Слой 3 дава насоките за съставяне на сигнализационните съобщения;
Слой 2 дава структурата на пакета (рамката) използван за “транспорт” на сигнализационните съобщения;
Слой 1 осигурява потока от битове информация със скорост 64+64+16 kbit/s обменяни по интерфейса 2B+D, включително сигнализационната информация