1.4 Структура на интерфейсите BRA/PRA

В интерфейсни точки S и Т са дефинирани два типа абонатен достъп – основен и първичен. При ISDN основен достъп по интерфейса в двете посоки се предава цифров сигнал със скорост 192 kbit/s, от които само 144 kbit/s са предназначени за предаване на информация (двата В-канала 64 + 64 = 128 kbit/s плюс D-канала 16 kbit/s). При ISDN първичен достъп скоростта е 2048 kbit/s, от които достъпният за ползване информационнен капацитет, е 1984 kbit/s, а останалите 64 kbit/s са предназначени за синхронизация.

Потребителският интерфейс за основен достъп е изграден на базата на структурата 2В + D16 . Електрическите характеристики на този интерфейс се основават на три основни конфигурации:

В нито един от трите случая не е необходимо използването на крайно мрежово устройство тип NT2.

На Фиг.1.4.1 е илюстрирано свързването от типа “точка-точка”. При този тип за свързване дължината на шината между крайното мрежово устройство NT и крайното устройство на потребителя ТЕ не трябва да превишава 1000 метра.

 

Фиг.1.4.1 Свързване “точка – точка”

На Фиг.1.4.2 е илюстрирано свързването от типа “къса пасивна шина”. При този тип за свързване дължината на шината между крайното мрежово устройство NT и крайното устройство на потребителя ТЕ не трябва да превишава 200 метра.

 

Фиг.1.4.2 Свързване “къса пасивна шина”

Свързването от типа “разширена пасивна шина” прилича по структура на свързването “къса пасивна шина” с тази разлика, че съществува допълнителното изискване крайните устройства на потребителя да бъдат “концентрирани” на едно място в рамките на 25 до 50 метра. В този случай дължината на шината между крайното мрежово устройство NT и последното от крайните устройства на потребителя не трябва да превишава 500 метра.

Всяко крайно устройство ТЕ (ТЕ1 или ТА+ТЕ2), се свързва посредством съединителен кабел с максимална дължина до 10 метра и осем щифтоф куплунг тип RJ45 към съответна розетка (гнездо RJ45), разположено на не повече от 1 метър от основния кабел изграждащ шината.

Няма специални изисквания към кабела от който е реализирана шината S0. В общия случай той се състои от две неекранирани, симетрични усукани двойки. С цел предовратяване на нежелани отражения, шината S0 в двата края e натоварена с резистор съответстващ на характеристичния му импеданс, обикновено 100 Ω.

Потребителският интерфейс за първичен достъп е изграден на базата на структурата 30В + D64. Означава се още като S . Характеристиките му са подробно дефинирани в Препоръка I.431 на ITU-T. ISDN първичния достъп използва само конфигурацията “точка – точка”. Останалите две конфигурации не се използват поради трудности, свързани с високата скорост на предаване. Максимално допустимата стойност на затихването в линията е 6 dB за честота, равна на половината от тактовата, което води до типична стойност на дължината на линията 150 метра.

На Фиг.1.4.3 е показано свързването на една ISDN учрежденска телефонна система ISPBX към селищната комутационна система LE посредством ISDN първичен достъп. Не се допуска дължината на линията да бъде по голяма от 150 метра. Поради това на практика за покриване на по-големи разстояния се използват допълнителни съоръжения за пренос като HDSL и др.

 

 

Фиг.1.4.3 Свързване “точка – точка” при ISDN първичен достъп